Boğazımda Bir Şey Hissediyorum

Boğazımda Bir Şey Hissediyorum

Boğazımda bir şey hissediyorum şikayeti, boğaz bölgesinde oluşan takılma hissinin sonucudur. Genellikle boğazda enfeksiyon oluşması sonucunda görülür. Hissedilen takılma hissi, kişinin gündelik yaşamını doğrudan olumsuz etkiler. Yutkunurken zorlanmasına ve yediği yemeklerden tat alamamasına neden olur.

Boğazımda Bir Şey Var Yutkunuyorum Gitmiyor

Boğazdaki takılma hissi, yutkunamama zorluğuna ve yemek yerken, bir şeyler içerken kişinin zorlanmasına neden olur. Zorla yutkunmaya rağmen boğazdaki hissin gitmediği farkedilir. Bu durum çoğunlukla boğazdaki enfeksiyonla ve psikolojik etkenlerle(kişinin yaşadığı büyük stres, endişe vs.) ilintilidir. Ancak “boğazımda bir şey var yutkunuyorum gitmiyor” şikayeti bunun dışında tümör gibi çok daha ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bundan dolayı en kısa sürede şikayetle ilgili kulak-burun-boğaz(KBB) alanında uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Boğazımda Sanki Bir Şey Var Nefes Alamıyorum

Boğazda hissedilen takılma hissi ve nefes alamama problemi, boğaz ile ilintili olan yemek borusu ve soluk borusuyla bağlantılı olabilir. Nefes ya da yemek borusunda meydana gelen problemler, nefes alamama problemine yol açar. Bu durum hayati bir önem taşıdığından, ihmal edilmemeli ve derhal uzman doktora gidilmelidir.

Boğazda Bir Şey Varmış Hissinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Boğaz Reflüsü

Mide sıvısı olan mide asidinin boğaza doğru kaçması, boğaz reflüsü olarak tanımlanır. Rahatsızlık kendisini boğazda yanma, ağrı, boğazda acı tat ve ses kısıklığı gibi problemlerle belli eder. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, sigaradan alkolden uzak durmak boğaz reflüsüne iyi gelecektir.

2-)Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Soğuk algınlığı, farenjit en bilindik üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarıdır. Boğazda takılma ve bir şey varmış gibi hissetme şikayeti üst solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklı görülebilir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından dolayı bu tarz şikayetlere sıkça rastlanır.

3-)Psikolojik Etkenler

Aşırı endişe, kaygı ve stres gibi psikolojik etkenler vücutta bir takım fizyolojik sonuçlar doğurabilir. Özellikle aşırı gergin ve sinirli bir ortamda bulunmak, üzüntülü bir anı yaşamak boğazda bir şey varmış hissine ve yutkunamama sorununa yol açabilir. Genellikle geçici ve kısa süreli olduğundan endişe duymaya gerek yoktur.

4-)Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı nefes yollarını olumsuz etkileyerek, burada tahrişe ve tahribata yol açar. Dolayısıyla kişide yutkunamama ve boğazda takılma hissi meydana gelebilir.

5-)Tümör Oluşumları

Boğazda bir şey varmış hissi kimi zaman tümör gibi ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Şikayet kanser gibi sorunların işaretçisi olabileceğinden, bir süredir devam eden bu tarz problemlerde derhal uzman hekime başvurulmalıdır.

Boğazda Takılma Hissi Nasıl Geçer?

Boğazda hissedilen takılma, bir şey varmış hissinin tedavi yöntemi tamamen altında yatan sebeple ilintilidir. Soğuk algınlığından kaynaklı bu tarz durumlarda sıcak içecekler içmek, meyve yemek iyi gelebilir. Ancak tümör gibi rahatsızlıklardan kaynaklı bu tarz şikayetlerde, derhal konuyla ilgili uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ