Boğazımın Sol Yanındaki Çoğalan Şişlik

Boğazımın Sol Yanındaki Çoğalan Şişlik

Boğaz bölgesinde çeşitli etkenlerden dolayı şişlikler meydana gelebilir, bu şişliklerin birçoğu akut kaynaklı hastalıklardan dolayıdır ve kişinin doğru tedaviyi alması ile hızla ortadan kaybolur. Ancak bazı olgularda meydana gelen şişlik kronik bir hal alır, giderek büyür hatta bazen o bölgeden meydana gelen şişliğin cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir.
Meydana gelen şişlik kişi tarafından izlenilmelidir, herhangi büyüme meydana geliyor ise ve uzun süredir o bölgede şişlik bulunuyorsa kişi zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalı ve uygun tedaviden yararlanmalıdır.

Boğazda Oluşan Şişliklerin Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyon Kaynaklı Şişlikler

Hemen hemen her yaşta meydana gelen boğaz şişliklerinin en sık oluşma nedeni meydana gelen enfeksiyonlardır. Özellikle bakteri ve virüs kaynaklı oluşan boğaz enfeksiyonlarında şişlik gözlenebilir. Bu şişlikler ilk evrelerde boğazın iç kısmındayken ileri evrelerde boğazın dış kısmından hissedilecek boyutlara gelebilir.

Boğaz şişliği enfeksiyon kaynaklı meydana geliyor ise kişi enfeksiyondan kaynaklı diğer şikayetleri de sağlamalıdır. Örneğin yutkunurken ağrı ve acı hissi, yüksek ateş ve öksürük enfeksiyon kaynaklı şişliklerde gözlenmektedir.

2-)Tümör Kaynaklı Şişlikler

Tümör kaynaklı boğazda meydana gelen şişlikler genellikle ilk evrelerinde ağrı ve acıya neden olmaz. Tümör gözle görülür boyutlara geldiğinde dahi bazen ağrı ve acı duyulmamaktadır. Bu durum çok fazla sigara içen kişilerde o bölgedeki dokunun harabiyetine ve kanser gelişimine bağlı gözlenebilmektedir.

Böyle bir durumda meydana gelen kanserli doku cerrahi müdahale ile daha fazla yayılmadan alınmalıdır. Bazı vakalarda ne yazık ki cerrahi müdahale uygulanamaz böyle durumlarda önce ilaç ile doku küçültülmeye gidilmektedir.

3-)Tiroid Hastalıkları

Tiroid vücudumuzda boğazımızın tam orta kısmında tükrük altı bezlerinin alt kısmında bulunan papyona benzeyen tiroid bezi tarafından üretilmektedir. Çeşitli genetik ya da çevresel faktörlerden dolayı bu bezin çalışmasında bazı bozukluklar meydana gelebilir. Özellikle az tiroid üretiminde bu bez hızla büyümeye başlar ve guatr oluşur. Guatr hastalarında boğazın çeşitli bölgelerinde şişlikler meydana gelebilmektedir.

NOT: Ses tellerinde meydana gelen iltihaplanmalar boğazda şişliklere neden olabilir. Ses tellerinde iltihaplanma çok yüksek sesle konuşmaktan ve aşırı sigara içiminden kaynaklanabilir. Ayrıca boğaz bölgesine alınan güçlü darbeler sonucunda da bu bölgede şişlik meydana gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ