Bölgesel Kilo Alma Problemi

Bölgesel Kilo Alma Problemi

Kilo vermenin en sinir bozucu yönlerinden biri, vücudun, bel bölgesi gibi eritilmesi zor bölgelerde diğer bölgelerin aksine daha fazla yağ biriktirmiş olmasıdır. Birçok insan bölgesel kilo alma problemiyle karşı karşıya kalabilir. Aslında neredeyse hiç kimse bölgesel kilo alma sorununa karşı dirençli değildir. Eğer ideal kilonuzda olsanız bile vücudunuzdaki kilo dağılımı olması gerektiği gibi değilse siz de bölgesel kilo alma problemi yaşıyorsunuz demektir.

Bölgesel yağlar genellikle kol ve bacak arkasında, bel çevresinde veya kalçalarda birikirler. Özellikle kadınlar arasında moral bozucu bir durumdur. Kadınları, titreşen makineler, selülit masajları ve gözenek küçültme kremleri gibi süreçlerden geçmeye ikna etmeye yetecek bir sorundur. Hepimiz sorunlu bölgelerdeki kilolardan kurtulmak isteriz. Bu yazıda insanların vücutta nasıl yağ depoladıklarını farklı şekillerde keşfedip, çevremizin, diyetimizin ve genetiğin nasıl büyük bir rol oynayabileceğine bir göz atacağız.

Neden İnsanlar Vücutlarının Farklı Bölümlerinden Kilo Alır?

Kadınlar tipik olarak, erkeklerden çok daha farklı şekilde yağ depolarlar. Ancak kadınlar arasında da yağ depolama şekilleri değişebilir. Aynı şekilde erkekler de kendi içlerinde farklı şekillerde yağ depolayabilirler. Ne kadar kabullenmek istemesek de bölgesel kilo alma problemi genetik olarak da bize yerleşmiş olabilir.

Ebeveynlerin hangi bölgelerde sorunları varsa bizim de o bölgelerde sorun yaşamamız kaçınılmaz olabilir. Araştırmalar neticesinde, fazla kilolarınız olsa da olmasa da genetik özellikleriniz sizin hangi bölgeden daha fazla kilo alacağınıza karar veriyor. Aynı zamanda aldığınız kalori miktarı, kan şekerinizi düşüren insülin hormonu da bölgesel kilo almanızda büyük rol oynuyor.

1-)Karın Bölgesindeki Fazla Kilolar

Eritmesi en zor bölgelerden biri de karın bölgesidir. Gün içinde hareket oranı oldukça düşük olan bu bölge haliyle yağ depolamaya elverişli olur. Karın bölgesinde depolanan yağlar kortizol hormonunun yükselmesine bağlı olabilir. Kortizol stres hormonudur, karın bölgesinde fazla yağ oluşmasını engellemek için yoga ve meditasyon gibi egzersizleri uygulayarak stres seviyenizi düşürmeyi deneyebilirsiniz.

2-)Bel Bölgesinin Çevresinde Depolanan Yağlar

Aşk tutamacı olarak da bilinen bu bölgeye sahipseniz, vücut tipinizi elma şekli olarak nitelendirebilirsiniz. Elma şekilli vücut, otomatik olarak yüksek miktarda insülin hormonuna işaret eder. İnsülinin yükselmesi sizin şeker tüketiminize bağlıdır. Ne kadar şeker tüketirseniz vücut kan şekerinizi düşürmek ve dengelemek için o kadar insülin üretecektir. Eğer bu vücut tipine sahipseniz ve kilo vermek istiyorsanız, şeker, beyaz ekmek, makarna gibi insülin hormonunu yükselten gıdalardan uzak durmalısınız.

3-)Kalçadan Alınan Kilolar

Alt gövdede aşırı yağ depolanması, östrojen seviyelerinin aşırı yüksek olmasının bir sonucu olabilir. Soya ürünleri, süt ve hatta kahve gibi östrojen kaynaklarını tüketmekten kaçınmak bu türler için faydalı olabilir. Armut şekilli vücutlar kalçalardan kilo almaya meyillidir. Eğer siz de bu vücut tipine sahipseniz, spor yaparken yağ yakımınızı arttırmak için daha çok güç antrenmanlarına yönelmeniz faydalı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ