Boynumda Beze Var

Boynumda Beze Var

Omuz ile baş bölgeleri arasında kalan kısım boyun olarak ifade edilir. Boyun bölgesinde kimi zaman ele gelen sertlik, şişlik olarak bilinen bezelere rastlanabilmektedir. Her yaştan kimsede görülebilen boyundaki bezeler genellikle paniğe ve endişeye neden olurlar. Paniğin esas nedeni, boyundaki bezenin kanserle ilintili olabileceği ihtimalidir. Ancak unutulmamalıdır ki vücuttaki her beze, kanser göstergesi değildir. Şikayetin sebebinin araştırılması ve doğru tanısı için uzman hekime gidilmesi önerilir.

Boyunda Beze Neden Çıkar?

Boyun kısmında oluşan beze; enfeksiyon, yağ bezesi, kabakulak veya kanser gibi pek çok nedenden kaynaklı olabilir.

Yağ Bezesi

İyi huylu kistler olarak bilinen yağ bezesi, tıp literatüründe lipom olarak ifade edilmektedir. Genellikle ağrısız ve zararsız olan yağ bezeleri, boyundaki bezenin esas nedeni olabilir. Yapısı gereği yumuşaktır. Yağ bezesi normalde ağrıya sebebiyet vermese de, nadiren beze sinirlere baskı uygulayabilmekte ve hafif ağrılar hissedilmesine neden olabilmektedir.

Lenf Bezlerinin Şişmesi

Vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan lenf bezlerinde kimi zaman şişlikler oluşabilmektedir. Vücutta koltuk altında, kulak arkasında, boyun ve çene kısmında lenf bezleri bulunmaktadır.

Lenf bezleri zararlı bakterilere karşı mücadele ederek adeta vücudun savunulmasını sağlarlar. Lenf bezleri, zararlı mikroorganizmalarla savaş halindeyken çok fazla lenfosit üretirler ve bu fiziksel olarak şişlik halinde göze çarpar. Bu sebepten enfeksiyonel rahatsızlıklara bağlı olarak lenf bezlerinde şişliğe sık rastlanmaktadır. Boyunda beze şikayeti dolaylı olarak enfeksiyonel bir takım rahatsızlıklarla ilgili olabilir.

Kabakulak

Ağız içinde tükürük salgılamakla görevli olan tükürük bezlerinde meydana gelebilen iltihaplanmalar, boyunda beze şeklinde kendini gösterebilmektedir. Özellikle çocuklarda boyun bezesi ve yüksek ateş gibi bulgular söz konusuysa, kabakulak rahatsızlığından şüphelenilir.

Tiroid Bezi Rahatsızlıkları

Boyunda ele gelen beze, guatr gibi çeşitli tiroid bezi rahatsızlıklarının göstergesi olabilir. Tiroid bezleri, boynun ön ve yan taraflarında olduğundan bunlarda oluşabilecek çeşitli problemler boyunda beze şeklinde belirebilir.

Alerjik Durumlar

Vücutta oluşan şişlik, ağrı ve kızarıklık gibi fizyolojik sonuçlar alerjik durumların sonucu olabilir. Bağışıklık sisteminin alerjen maddeye karşı gösterdiği tepki, alerji olarak bilinir. Tüketilen gıdalar, kullanılan ilaçlar veya giyilen kıyafetler alerjiye yol açabilmektedir. Ciltte farkedilen beze, şişlik alerjinin sonucu olabilir. Bu nedenden kaynaklı şişlik, kızarıklık, kaşıntı gibi şikayetleri önlemenin en kalıcı yolu; alerjen maddenin belirlenmesi ve uzak durulmasıdır.

Boyunda beze sorunu çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenden ötürü göz ardı edilmemesi ve mutlaka uzman doktora gidilmesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ