Boynumu Sağa Çevirince Gelen Ses

Boynumu Sağa Çevirince Gelen Ses

Vücutta gövde ile kafa arasında kalan boyun, en aktif kullanılan bölgelerden biridir. Bu bölgede ağrı ve boyun hareket ettirilirken ses gelmesi gibi şikayetlere halk arasında sık rastlanır. Boyundan gelen ses daha çok kireçlenmeyle ilişkilendirilir.

Tıp dilinde osteoartrit olarak bilinen kireçlenme, eklem hastalığı olup 65 yaş üstü kimselerde daha çok görülmektedir. Kireçlenme akabinde kemiklerin uç bölümünü saran kıkırdak yapılarda yıpranma meydana gelir. Bu yapının bozulması sonucundaysa kemikler birbirine sürtmeye başlar.

Boyundan Ses Gelmesi Nedenleri Nelerdir?

Boyundan ses gelmesi şikayetine özellikle masa başı çalışanlarında daha sık rastlanır. Bunun başlıca nedeniyse uzun süreli hareketsizliktir. Boyun ekleminin uzunca bir süre hareket ettirilmemesi, ağrı ve kütürdeme şeklinde boyundan ses gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Boyun Kireçlenmesi

Eklemlerin yıllar içerisinde yıpranmasıyla birlikte kireçlenme görülme ihtimali de artış gösterir. Bu yüzden yaşlılık döneminde boyun kireçlenmesine daha sık rastlanır.

Boyunda kireçlenme yalnızca yaşlılıkla değil, geçirilen kaza veya alınan şiddetli hasar akabinde de baş gösterebilmektedir. Boyun bölgesi sürekli olarak kullanıldığından bu bölgedeki eklemlerin, yapıların yıpranması diğer bölgelere göre daha kolay olmaktadır. Bu da burada kireçlenme ihtimalinin daha fazla olduğunu gösterir.

Boyundan gelen kütleme sesleri genellikle kireçlenme bulgusu olarak görülmektedir. Kireçlenmeye kütleme sesi dışında boyunda ağrı ve sertleşme de eşlik eder. Rahatsızlığın belirtileri ise şunlardır;

  • Eklemlerde şişlik oluşumu,
  • Boyundan omuz ve kollara doğru uzanan ağrı,
  • Yorgunluk/halsizlik,
  • Boyunda kütürdeme şeklinde seslerin gelmesi,
  • Baş ağrısı, halsizlik

Boyun kireçlenmesinin dolayısıyla bu bölgeden ses gelmesinin başlıca nedeni duruş bozukluklarıdır. Yanlış pozisyonda oturuş/duruş boyunda sertliğe sebebiyet vererek kireçlenmeye zemin hazırlar.

Uzun Süreli Hareketsizlik

Tüm gün hareketsiz şekilde çalışan kimselerde de boyunda ağrı ve kütürdeme sesi şikayetlerine sık rastlanır. Hareketsizlik doğrudan boyundan ses gelmesini tetikleyici etken değildir. Uzun süre boyun ekleminin hareket ettirilmemesi kireçlenmeye zemin hazırlayarak, dolaylı yoldan boyundan gelen seslerin işitilmesine yol açar. Masa başı çalışanlarında fazla görülür. Boynun uzun süre aynı pozisyonda kalması, kireçlenme dışında daha ciddi eklem rahatsızlıklarına da yol açabileceğinden ara ara ufak egzersizlerle boynun hareket ettirilmesinde yarar vardır.

Boyun kütlemesi veya bu bölgeden gelen ses şikayeti pek çok ciddi sağlık sorunuyla ilintili olabilir. Problemin altında yatan nedenin doğru analizi ve tedavi yöntemi için sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ