Boyun Ağrısı ve Kolda Uyuşma

Boyun Ağrısı ve Kolda Uyuşma

Boyunda ve kollarda uyuşma, çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Gün içinde fark edilebilir ve bu sorunun temelinde ciddi bir sağlık sorunu yatıyor olabilir. İlk olarak yapılması gereken, ağrı nedeninin tespit edilmesidir.

Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Boyun kaslarında incinme, sürekli olarak masa başında oturmadan kaynaklanan ağrılar olabileceği gibi, travma etkenlerine bağlı olarak da boyun ağrısı ortaya çıkabilir.
  • Boynun çok fazla kullanılması sonucunda yıpranmanın etkisiyle mekanik boyun ağrısı meydana gelebilir. Yıpranmanın kaynağı, omurgada bulunan disklerdir. Bu disklerde kayma ya da eklem sıvısında azalma, tükenme gibi durumlar boyun ağrısına yol açmaktadır.
  • Boyunda bulunan sinirlerin sıkışması da burada ağrıya neden olabilir. Sinir sıkışması, boyundan sırta ve kollara kadar ilerleyen bir ağrıya neden olabilir. Bununla birlikte, kolda uyuşmaya da yol açabilir.

Kolda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

  • Kolda uyuşma ilk olarak akla kalp krizi şüphesini getirse de, bu kadar büyük ya da ciddi bir sorun nedeniyle olmayabilir. Kolda uyuşma, yalnızca kan dolaşımı ile ilgili bir sorun olabilir. Kolun uzun süre hareketsiz kalması, kol üzerine yatma gibi durumlar sonucunda kan dolaşımı bu bölgede yavaşlar ve bu da uyuşmaya neden olur.
  • Kolda bulunan sinirlerin bir darbe ya da travma sonrasında zarar görmesi, ciddi kol ağrısına ve uyuşmalara yol açabilmektedir. Aynı şekilde sinir sıkışması, sinirler üzerinde bir baskı meydana gelmesi gibi sebepler de uyuşmaya yol açabilmektedir.
  • Tüketilen besinlerin de kolda ya da bacaklarda uyuşmalara yol açtığı bilinmektedir. Özellikle ağır metal zehirlenmeleri sonrasında kollarda uyuşma gözlemlenebilir.
  • Kolun uyuşmasına neden olan en önemli nedenlerden bir tanesi de, çok fazla alkol kullanımıdır. Alkol, damarlarda tıkanıklıktan kalp sorunlarına birçok rahatsızlığın da temel nedenidir. Bu nedenle tüketiminden kaçınmak son derece önemlidir.
  • Omurilikteki zedelenme, incinme ya da yaralanmalar, doğrudan kolları etkileyebilir. Aynı şekilde tümör nedeniyle de kolda ağrı, uyuşma ya da hareket edememe gibi problemler ortaya çıkabilir.

Kolda Uyuşma ve Boyun Ağrısı Tedavisi

Kolda uyuşma ve boyunda ağrı oluşumunun tedavisi, oluşum sebebine göre değişiklik göstermektedir. Kollardaki uyuşma için fizik tedavi uygulamaları, ellerin aşağı doğru hareket ettirilmesi sayesinde kan akışının hızlanması sağlanabilir. Bu yöntem aynı zamanda sinir sıkışmasına da iyi gelecektir. Kolda ya da boyunda uyuşma veya ağrı olan bölgeye, sıcak kompres yapılarak ağrının azalması da sağlanabilir.

Boyunda oluşan ağrı için, bireyin öncelikle duruş pozisyonuna çok dikkat etmesi gerekir. Oturma, hareket etme esnasında ya da ayakta dururken, mutlaka dik durulmalı, kambur durmamaya dikkat edilmelidir.

Herhangi bir travma nedeniyle ortaya çıkan uyuşma ya da boyun ağrısı, ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu nedenle doğrudan polikliniklere ya da acil servise gidilerek gerekli tetkiklerin yaptırılması tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ