Boyun Fıtığı Baş Ağrısı Yapar mı?

  • 22 Mart 2018
  • 1.873 kez görüntülendi.
Boyun Fıtığı Baş Ağrısı Yapar mı?

Boyun fıtığı, baş ağrısına neden olan temel faktörler arasında yer almaktadır. Yine de çoğu zaman migren ağrısı ile karıştırılabilmektedir. Çünkü fıtık kaynaklı ağrılarda da tıpkı migrende olduğu gibi mide bulantısı ve kusma etkisi söz konusudur. Bu durumun, yani fıtık nedeniyle meydana gelen baş ağrısının tedavisi sinirlerin saf dışı bırakılması ile mümkün olabilmektedir.

Fıtıktan Kaynaklanan Baş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

  • Ağrılar, genel itibariyle enseden başlar ve yukarı doğru ilerleme gösterir. Bazı durumlarda göz çevresinde dahi ağrı hissi ortaya çıkabilir.
  • Ağrı yalnızca sağ tarafta ya da sol tarafta meydana gelebilir.
  • Zonklama ya da başta sıkışma hissi türünde bir ağrı değildir. Daha çok enseden başlayan ve yukarı doğru çıkan kasılmalar olarak ifade edilebilir.
  • Işık ya da sesle ilgili bir hassasiyet söz konusu değildir ancak bulantı ile kusma görülebilir.

Işık v sese duyarlılık dışındaki belirtiler migren ağrısına oldukça benzer ve bu nedenle de hatalı tedavi uygulanma olasılığı yüksektir. Birden fazla defa ortaya çıkması halinde, ciddi sorunlara yol açabilir. Boyun fıtığı ihmal edilmemesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır.

Fıtıktan Kaynaklanan Baş Ağrısında Tanı

Baş ağrısı şikayeti ile muayeneye gelen hastanın tetkiklerinin düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ağrının türü, boyutu, ne süre ile ve ne sıklıkta meydana geldiği, başın hangi bölümünde başladığı ve hangi kısımlarda hissedildiği gibi bilgiler doktor tarafından hastaya sorulmalıdır. Fiziksel muayene ile tanıya yardımcı olacak sonuçlara ulaşmak çoğu zaman mümkün olabilir. Ancak doğrudan migren teşhisi konulmadan önce, radyolojik bir inceleme de yapılması gerekmektedir.

Boyun fıtığı teşhisi daha önceden hastaya konulmuş ise, hastalığın tespiti çok daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Aynı zamanda MR cihazı ile ölçümler yapılarak boyun fıtığı olup olmadığı konusunda kesin bir sonuca da varılabilmektedir.

Fıtıktan Kaynaklanan Baş Ağrısı Tedavisi

İlk olarak hastaya ilaç tedavisi uygulanır, fizik tedavi ya da bireysel egzersizler önerilir. Ağrı kesici ilaçlar bu nedenle ortaya çıkan ağrıda çok fazla etki göstermez. Bu nedenle de fizyoterapi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu yöntemlerle hastanın rahatlamasını sağlayan boyun egzersizleri uygulanmalıdır. Bölgede ortaya çıkan kas spazmları giderildiğinde, baş ağrıları da olabildiğince hafifleyecektir.

Boyun fıtığı, boyun bölgesinde ciddi şiddetli ağrılara yol açmaktadır. Bunun tedavisinde ise radyofrekans termokoagülasyon yöntemi son derece etkilidir. Bu yöntem kullanılarak boyunda ağrıya yol açan sinirlere bloke konur ve hasta rahatlar. Ciddi hasarlar söz konusu olmadan, çünkü boyun bölgesi risklidir ve omurgaya bağlıdır, bölgesel anestezi ile bu yöntemin uygulanması mümkün olabilmektedir. Bir iki gün içinde hasta günlük yaşantısına dönebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ