Boyun ve Kulak Ağrısı

Boyun ve Kulak Ağrısı

Boyun ve kulaklarda zaman içinde ağrı olabilir. Bu duruma neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Kişinin böyle bir sorun ile karşılaşması durumunda yapması gereken şeylerden birisi acil olarak doktora gitmek ve şikayetlerini doktora aktarmak olmalıdır. Bu şekilde oluşan kulak ve boyun ağrılarının nedeni ortaya çıkarılabilir.

Boyun ve kulak bölgesinde oluşan ağrılar bazen aniden ortaya çıkar ve kısa süre içinde ortadan kaybolur. Bu geçici boyun ve kulak ağrılarının sık sık tekrar etmesi önemli bir hastalığa işaret ediyor olabilir. Bu durumda da kişi en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir. Ağrıların uzun süre devam edenleri ise yine ciddi bir sağlık sorununa yol açmadan önce tedavi edilmelidir. Tedavi için öncelikli olarak tanı koyulma şartı bulunmaktadır.

Boyun ve Kulak Ağrısı Neden Olur?

1-)Travmatik Etkenler

Travmatik etkenlere bağlı olarak boyunda ve kulaklarda ağrı meydana gelebilir. Boyun ve kulak ağrısına sebep olan birçok etken olsa da en sık görülen neden geçirilen travmatik etkenlerdir. Kişinin yaşadığı travmatik sorunlar kazalara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kişinin yüksek bir yerden düşmesi, kaza geçirmesi, sert bir zemine çarpması gibi etkenlere bağlı olarak vücudunun birçok farklı bölgesinde sağlık sorunu oluşabilir. Kırık ve çatlak gibi sağlık sorunları bu sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

2-)Fıtık ve Boyun Düzleşmesi

Fıtık ve boyun düzleşmesi gibi sağlık sorunları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu sağlık sorunlarının oluşmasında kişinin sağlıksız bir yaşam tarzı edinmesi de oldukça etkilidir. Fıtık ve boyun düzleşmesi gibi sağlık sorunlarında boyunda yer alan omurların hasar görmesi ana sebeptir. Bu sağlık sorunlarında ciddi bir ağrı ve hareketlerde sınırlandırma görülür. Kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen bu sağlık sorunları fizik tedavi ile birlikte önemli ölçüde düzelmektedir. Fizik tedavinin etki etmediği durumlarda kişinin ameliyat olması gerekebilir. Fıtık ve boyun düzleşmesi ağrıları kulağa da vurabilir.

3-)Enfeksiyon

Enfeksiyona bağlı bir biçimde boyunda ve kulaklarda ağrılar görülebilir. Omurilik sıvısı içinde yer alan zararlı organizmalar boyun bölgesinde ve kulakta şiddetli ağrılara neden olabilir. Tedavi edilmesi için doktorun önerdiği testler yapılmalı ve hastalığın nedenine göre ilaç kullanımı yapılmalıdır.

Boyun ve Kulak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun ve kulaklarda meydana gelen ağrının tedavi edilebilmesi için kişinin uzman bir doktora başvurması gereklidir. Ağrının çok şiddetli olması beklenmeden doktora başvurmak en iyi doğru hareket olacaktır. Böylece erken tanı ile birlikte hastalık kısa süre içinde tedavi edilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ