Burnumdan Pis Koku Alıyorum

  • 09 Aralık 2016
  • 23.803 kez görüntülendi.
Burnumdan Pis Koku Alıyorum

Burnumdan pis koku alıyorum diyen bir kişinin bu durumu nadiren yaşaması çok normal bir durumdur ve genellikle çevresel etmenlerden kaynaklı meydana gelmektedir. Ancak bu durumun kronik bir hal alması kişinin sürekli kötü koku alması ya da normal kokan şeylerde dahi kötü koku bulunduğunu düşünmesi için iç yüzeyinin düşünülmesi gereken bir soruna işaret edebilmektedir.

Burnundan pis koku alan bir kişide durumun kaynağını bulmak için öncelikli olarak yapılması gereken bu duruma eşlik eden başka semptomların olup olmadığına bakılması gerektiğidir. Farklı semptomlar meydana gelen durumun sebebinin kesinleştirilmesi için gereklidir.

Kişi uzun zamandır böyle bir problem yaşıyor ve sosyal yaşantısı bu durumdan etkileniyor ise kişi hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, gerekli bütün tetkikleri yaptırmalıdır.

Burundan Pis Koku Alınmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Çevresel Faktörler

Kötü kokunun alınmasının en temel nedeni çevredeki kötü koku yayan maddelerdir. Bu durum özellikle kapalı alanlarda ya da sıcak havanın olduğu durumlarda koku duyusu tarafından çok daha hassas bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Kötü koku burunda bulunan koku reseptörleri tarafından hızla alınır ve değerlendirilir. Burunda her kokuyu özel olarak algılayan koku reseptörü bulunmaktadır ve kişinin aldığı her kokuya karşı verdiği tepki de değişmektedir.

2-)Tümör Kaynaklı

Sürekli kötü kokunun duyulması, normalden daha hassas bir şekilde kokunun alınması ya da alınamaması, normalden çok daha sık ve anormal bir şekilde sürekli kötü koku duyulmasının sebeplerinden biri tümör olabilir.

Burun bölgesinde oluşabilecek tümör bu duruma yol açabilir. Ancak en sık bu durumun gözlenmesi beyindeki koku algılanmasını sağlayan bölgede meydana gelen tümörlerden kaynaklanmaktadır.

Tümör kaynaklı durumlar genellikle hızla ilerlemekte ve ağır şekilde seyretmektedir. Bu durumun önlenebilmesi için öncelikli olarak erken müdahale gerekmektedir. Erken müdahale ile ilaç kullanımı ya da cerrahi müdahale ile tümör bu bölgeden temizlenebilir.

3-)Hormon Kaynaklı

Kadın ya da erkeklerde farklı dönemlerde hormonlarda meydana gelen değişimlerden dolayı değişik hatta bazen hoş olmayan kokuların duyulması söz konusu olabilmektedir. Özellikle ergenlik çağında hormon seviyeleri aniden yükselen kız ve erkek çocuklarında bu durum çok sık gözlenmektedir. Oluşan hormon kaynaklı kokular kötü bir şekilde kokabilir, çoğu zaman koku kalıcı olabilir. Ancak bu durum geçici bir süre içindir genellikle hormon seviyelerinin normal düzeylere inmesi ile hızla düzelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ