Burun Kaşıntısı

Burun Kaşıntısı

Koku alma duyusu burun, duyu organları arasındaki en hassas kısımdır. Birçok koklama duyusu yüksek insan, kişileri kokusundan hatırlayabilir. Bu yüzden örneğin eski sevgilinizin kullandığı parfümü başka birinden alırsanız, hatıralarınız canlanabilir. Bu insan beyninin koku hatırlaması konusunda güçlü olduğunu gösterir.

Burun Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

1-)Çeşitli Hastalıklar

Burunda hissedilen kaşıntı birçok sebepten kaynaklanabilir. Solunan hava, alerjik bir etmen, nezle ve grip gibi rahatsızlıklar burunda kaşıntıya yol açar ve bireyi olumsuz yönde etkiler.

2-)Nemsiz Hava

Bulunulan ortamın nemsiz olması, özellikle bebekler içinde zararlı olduğu gibi burun kaşıntısına da sebep olur. Bu yüzden bulunulan ortamın nemli olması çok önemlidir ve birçok hastalığın önüne geçer.

3-)Mevsim Geçişleri

Mevsimsel olarak burun kaşıntısı ortaya çıkabilir. Örneğin ilkbahar mevsiminde polenlerin çıkmasına bağlı olarak burunda kaşıntı olur. Özellikle polene alerjisi olan bireylerde görülür. Bunun yanında kapalı ve tozlu ortamlarda uzun süreli bulunma da burunda kaşıntıya sebep olur.

4-)Tüketilen Besinler

Fazla soslu besinler burunda kaşıntı ve rahatsızlığa neden olur. Özellikle baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi esnasında hissedilebilir.

5-)Kullanılan İlaçlar

Bazı ilaçların yan etkisi olarak burun kaşıntısı gözlemlenebilir. Bu yüzden alerjik reaksiyonlara karşı hassasiyeti olan bireylerin kullandıkları ilaçların öncelikle prospektüsünü okuması ve kendisini çok rahatsız etmesi halinde doktorundan ilacın farklı bir muadilini istemesi gerekir. Burun kaşıntısı basit bir semptom olarak görülse de tehlikeli hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden belirtilerin devam etmesi halinde, uzman bir doktorun kontrolüne başvurulması gerekir.

6-)Kalp Ritminde Bozukluk

Kalp ritminde bozukluk olması burun kaşıntısına neden olur. Birçok kişinin bilmediği bu belirti hastaya ilk aşamada bunu düşündürtmez. Bu yüzden doktor muayenesi sonrasında konulan teşhis çok önemlidir.

Kalpte Ritim Bozukluğu

Genel olarak kalpte ritim bozukluğu ileri yaştaki insanlarda görülmektedir. Fakat bebeklerde doğuştan da görülebildiği gibi çocuklarda da rastlanmaktadır. Özellikle sağlıksız beslenme, uzman gözetimi olmadan yapılan sportif aktivitelerin ve son yıllarda gıdaların gittikçe doğallıktan uzaklaşmasından kaynaklı olarak görülür. Bunun yanında görülen bazı hastalıklar kalpte ritim bozukluğuna sebep olur. Örneğin;

  • Guatr
  •  Kansızlık
  •  Yüksek tansiyon
  •  Akciğer hastalıkları
  •  Kalp kapak hastalığı

Özellikle yaşlı insanlar, ailesinde daha önce bu rahatsızlığı geçirmiş kişiler, kansızlıkla mücadele eden bireyler ve alkol tüketimi fazla olan insanlarda kalpte ritim bozukluğu görülür.

Burun Kaşıntısı Tedavisi

Alerjik görülen burun kaşıntısı, alerjiye sebep olan etkenin ortadan kaldırılmasıyla çözülecektir. Havanın nemli tutulması kaşıntıyı azaltacaktır. Burnun içinin kirli olmasından kaynaklı kaşıntı ise burun içi serumların kullanılması ile düzelebilir. Bunun yanında doktor kontrolünün düzenli yapılması faydalı olacaktır. Burun kaşıntısına sebep olan hastalığın tedavi edilmesi ile kaşıntı giderilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ