Burun Kemiği Neden Ağrır?

Burun Kemiği Neden Ağrır?

Burun kemiği üzerinde hissedilen ağrının birçok nedenleri olabilmekle birlikte insanların sıklıkla şikayetçi oldukları ağrıların arasında yer almaktadır. Bir darbe alınması, çene yapısıyla ilgili problemlerin olması, diş hastalıkları, migren ve yüksek tansiyonla görülen burun kanaması bu ağrıya neden olabilmektedir.

Burun Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Burun kemiğinde oluşan ağrının fizyolojik veya anatomik rahatsızlıklarla alakası olabildiği gibi dış etkenler de bu ağrıya neden olabilmektedir. Burun kemiği ağrısına sebep olan nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Grip, akne ve alerji tedavisi için kullanılan ilaçlar: Bu tür ilaçlar burunda kuruluğa neden olabilmektedir. Bu kuruluk sonucunda kişi burnunda bir sızlama ve ağrı hissedebilmektedir.
 • Darbeye bağlı durumlar: Kişinin dışarıdan aldığı bir darbe burun kemiğinin ağrımasına neden olabilmektedir. Bazı darbeler oldukça sert olabilmekte ve gerek kemiğe gerekse dokuya zarar verebilmektedir. Kemiğin çatlaması veya kırılması da bu ağrının şiddetli bir biçimde olmasını göstermektedir.
 • Cerrahi operasyonlara bağlı durumlar: Kişinin estetik ameliyat sonrası hissettiği ağrılar bu ağrıya örnektir. Bu ağrılar ilaç tedavisiyle ortadan kaldırılmakta ve zamanla geçmektedir.
 • Burun içinde ortaya çıkan tümör hastalıkları: Kimi zaman burunda meydana gelen bu hastalıklar şiddetli ağrıya neden olabilmektedir. Ağrının şiddeti ve süresine göre bu risk göz önüne alınarak bir uzmandan yardım istenmelidir.
 • Sinüzit: Sinüzit gibi her insanın başına dert olan hastalıklar burun kemiğinde ağrıya neden olabilmektedir. Sinüslerde meydana gelen iltihaplanma sonucu bu ağrılar görülmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz bu hastalıkların yanında şu durumlar da burunda kemik ağrısına yol açabilmektedir:

 • Anatomik yapıyla burun kemiğinin eğri olması,
 • Burnun oluşan enfeksiyonlarla sürekli temizlenmesi,
 • Burnun temizlenmemesi ve dolu olması,
 • Alkolün aşırı derecede kullanılması,
 • Aspirin gibi kanı cıvıklaştıran ilaçların kullanılması,
 • Hemofili,
 • Hipertansiyon gibi rahatsızlıklar,
 • Karaciğer kaynaklı hastalıklar.

Burun Kemiğinde Oluşan Ağrının Tedavisi Nedir?

Burun kemiğinde oluşan ağrı yukarıda bahsettiğimiz gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Öncelikle ağrının nedenini bilmek tedaviyi de kolaylaştıracaktır. Beyne ulaşan sinirlere bir köprü olan burunda oluşan bu ağrı hafife alınmamalıdır. Sinüzit gibi rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkan bu ağrının oluşmaması için öncelikle ıslak saçlarla dışarı çıkılmaması gerekmektedir.

Burun yollarının açık tutulması da bu ağrıyı ortadan kaldıracaktır. Eğer gerekiyorsa, burundaki eğikliğin ortadan kaldırılması için uzmanlar tarafından ameliyat gerekli görülebilmektedir. Bu ağrı çoğu zaman kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Eğer ağrı sürekli bir şekilde gerçekleşiyorsa ve bu ağrıyla birlikte burunda kanama da görülüyorsa, acilen bir doktora görünmekte fayda olacaktır.

Öncelikle bir Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoruna görünerek tedavinin başlatılması sağlanır. Muayene sonucu ortaya çıkan sebepler giderilerek ağrının son bulması sağlanabilir. Eğer doktor ağrının sinirsel veya beyinle alakalı olduğunu söylüyorsa, sizi alanında uzman bir hekime yönlendirme yoluna gidecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ