Burun Tıkanıklığı Bitkisel Tedavisi

Burun Tıkanıklığı Bitkisel Tedavisi

Alerjik durumlar, enfeksiyonel rahatsızlıklar burun kanallarında tıkanıklık yaşanmasına yol açabilir. Burun kanallarının tıkanması ise burun tıkanıklığı olarak bilinir. Akciğerlere hava taşımakla görevli bu kanallarda oluşan tıkanıklık, kişinin soluk alıp vermesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Koklama ve soluk alıp verme gibi önemli fonksiyonları yerine getiren burunda, tıkanıklık oluşmasının pek çok nedeni olabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin çeşitli maddelere karşı verdiği cevap niteliğindeki tepki, alerji olarak bilinir. Tüketilen gıda ürünü, polen(polen alerjisi), kullanılan kozmetik ürünler veya tercih edilen kıyafetin kumaş tipi alerjiye sebebiyet verebilen etkenler arasındadır. Özellikle mevsim geçişlerinde baş gösteren polen alerjisinin sonucu olarak burunda tıkanıklık ve hapşırma şikayetlerine sık rastlanmaktadır.

Enfeksiyonlar

Burun tıkanıklığı; soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonel rahatsızlıkların belirtilerinden biri olarak görülebilir. Genellikle beraberinde yüksek ateş, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk şikayetleri gözlenir. Soğuk kış günlerinde fazlaca görülür.

Travma Etkenleri

Burun dış ortamla temas halinde olan bölge olduğundan, dışarıdan gelebilecek darbe veya hasarlara müsaittir. Burun kemiğine sert darbe alınması halinde burun tıkanıklığı, kanama gibi durumlar gözlenebilir. Sert darbe söz konusuysa, bir an evvel uzman hekime başvurmakta fayda vardır.

Burun Tıkanıklığına Bitkisel Çözümler

Alerji, soğuk algınlığı gibi basit nedenlerden oluşan burun tıkanıklıklarında evde uygulanabilecek bazı yöntemler iyi gelebilir.

Lavanta Çiçeğini Demleyin

Lavanta çiçeğini 1-2 bardak suyun içerisinde demleyin. Ardından demlenmiş lavanta suyunu burna çekmek, burun tıkanıklığını gidericidir.

Sarımsak

Kolesterolü düşürmesi, kalp sağlığını koruması gibi sayısız faydası bulunan sarımsak; burun tıkanıklığının giderilmesinde de etkili yöntemlerden biridir. Sarımsağı direkt olarak yemek veya çorbasını yaparak tüketmek burnun açılmasını ve rahatlamasını sağlar.

Papatyayı Demleyin

Aynı lavanta çiçeğini demleme yönteminde olduğu gibi papatyayı demleyebilir ve bir süre soluyabilirsiniz. Burun tıkanıklığının açılmasında etkilidir.

Sigara İçmemek ve İçilen Ortamdan Uzak Durmak

Sigara içilmesi veya içilen ortamda bulunulması, nefes alış verişini olumsuz etkileyerek burun tıkanıklığını tetikleyicidir. Burun tıkanıklığından kurtulmak için sigara içmemekte ve içilen ortamda bulunmamakta fayda vardır.

Basit nedenler dışında burun kemiğinin hasar alması gibi ciddi sağlık sorunlarından kaynaklı tıkanıklık durumunda derhal uzmana başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ