Burunda Kurumuş Kan

Burunda Kurumuş Kan

Vücutta solunum ve koklama fonksiyonlarının gerçekleştirilmesini sağlayan burnun içerisinde kurumuş kana rastlanabilmektedir. Burnun içinde farkedilen kan çoğunlukla sonradan görüldüğü için kurumuş şekilde olur. Burun kanaması halk arasında fazlaca görülen ve genellikle risk teşkil etmeyen bir sorundur. Fakat kanama her zaman basit etkenler neticesinde olmayabilir. Altında yatan neden ciddi olabileceğinden göz ardı edilmemeli ve  tetkik-tedavi için doktora gidilmelidir.

Burunda farkedilen kurumuş kan daha çok burnun karıştırılması veya şiddetli şekilde sümkürme durumunda damarların çatlamasından kaynaklanmaktadır. Ancak bunların yanı sıra bir çok etken, burun kanamasını tetikleyebilir.

Burun Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Tıp literatüründe epistaksis olarak ifade edilen burun kanamasının bir çok sebebi olabilir.

Travma Etkenleri

Burun kanamalarının en yaygın nedeni; burna içerden veya dışarıdan alınan hasarlardır. Özellikle çocuklarda yabancı cisimleri burnun içine sokma gibi eylemler fazlaca görülür. Yetişkinlerde de burnun karıştırılması neticesinde burnu koruyan bölge zarar görerek, kanama meydana gelebilir. Bu yüzden oluşan şikayetler genellikle geçicidir ve kısa sürede kendiliğinden iyileşir.

Kuru Havaya Maruz Kalmak

Aşırı soğuk-sıcak, nemsiz ve kuru havaya maruz kalmak burundaki mukozanın çatlamasına yol açarak kanamaya neden olabilir. Şikayetin en sık rastlanan nedenlerindendir.

Şiddetli Sümkürme

Burnun tıkanması durumunda sümkürme ihtiyacı oluşur. Çok güçlü ve şiddetli sümkürme durumunda ise burun içindeki kılcal damarlar çatlayarak, kanama sorunu baş gösterebilir. Her yaştan kimsede bu nedenden şikayet oluşabilir. Her ne kadar burnun rahatlatılması için sümkürme eylemi yapılsa da, bu eylemi çok şiddetli yapmamakta fayda vardır.

Kullanılan İlaçlar

Hali hazırda kullanılan ilaçlar kanamaya neden olabilmektedir. Özellikle kan inceltici ilaç, uzun süreli burun spreyi kullanan kişilerde burun kanamasına sık rastlanmaktadır.

Solunum Hastalıkları

Grip, soğuk algınlığı ve sinüzit gibi rahatsızlıkların akabinde görülebilir. Bunların yanı sırada ciddi üst solunum yolu enfeksiyonları da kanamayı tetikleyebilmektedir. Bu yüzden ihmal edilmemesi ve mutlaka doktora gidilmesi önerilir.

Vitamin Eksiklikleri

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamininin, yeterli miktarda alınmaması burun kanamasına yol açabilir. Hem olası burun kanamasını önlemek hem de sağlıklı yaşam için sağlıklı ve dengeli beslenme programları izlemekte fayda vardır.

Çeşitli Rahatsızlıklar

Burun kanaması, hipertansiyon(yüksek tansiyon) ve çeşitli karaciğer hastalıklarının bulgusu olabilir. Bu yüzden kesinlikle göz ardı edilmemesi ve özellikle sık tekrar eden kanamalarda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ