Burundan Ani Sıvı Akışı

Burundan Ani Sıvı Akışı

Burundan ani sıvı akışı hiç kimsenin karşılaşmak istemeyeceği bir durumdur. Uygun olmayan bir ortamda hiç de beklenmeyen bir anda böyle bir problemle karşılaşmanız söz konusu olabilir. Peki bu problemin sebebi nedir? Çeşitli faktörler bu durumla karşılaşmanıza neden olabilir.

Burundan Ani Sıvı Akışı Nedenleri Nelerdir?

  • Bu problemin en önemli sebeplerinden biri sinüzittir. Sinüzit, sinüs enfeksiyonu durumudur. Kafanın içinde sinüs boşluğu denilen bir bölge vardır. Bu bölgenin iltihaplanarak enfeksiyon kapmasının sonucunda sinüs enfeksiyonu oluşmaktadır. Bu rahatsızlık özellikle hava sıcaklığının düştüğü kış aylarında oldukça yaygındır ve birçok kişi bu konudan muzdariptir. Sinüzit olan kişilerde baş ağrısı, halsizlik, yüksek ateş, vücutta kırgınlık hali, burun tıkanıklığı gibi şikayetler de olmaktadır. Burun tıkanıklığı bir anda çözülerek burunda ani sıvı akışına sebep olabilir.
  • Alerji de burunda ani sıvı akışına neden olan problemlerden biridir. Alerjiye neden olan alerjen maddenin vücutla etkileşime girmesi sonucunda vücutta birtakım belirtiler ortaya çıkar. Hapşırık, kaşıntı, şişlik, kızarıklık, morarma, burun akıntısı, gözlerde akıntı gibi problemler söz konusu olabilir. Alerjen maddeler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimilerinin polen alerjisi varken kimilerinde parfüm, hayvan tüyü, karabiber, ipek kumaş, fıstık gibi farklı farklı maddelere karşı hassasiyet söz konusu olabilir. Eğer bu tarz bir alerjiniz varsa ve vücut alerjen maddeyi hissederse bir anda burnunuz akabilir.
  • Beyin omurilik sıvısının sızması sonucunda da burunda ani sıvı akışı söz konusu olabilir. Eğer kafatasında bir delik oluşmuşsa beyin omurilik sıvısı buradan sızabilir ve burun akıntısıyla birlikte işitme ve görme yetilerinde zayıflık ve baş ağrısı gibi problemler de oluşabilir. Daha önce kafa travması geçirmiş kişilerde, sinüs ve obezite problemi olan kişilerde beyin omurilik sıvısı sızması sorunu ile karşılaşılması ihtimali yüksektir.
  • Burunda yer alan sinüslerde ve dokularda büyüme meydana gelmesi durumuna burun polipi denilmektedir. Burun polipi durumu söz konusu olduğunda burun kanalında tıkanıklık olmaktadır. Bu tıkanıklık yine ani bir sıvı akışı ile çözülebilir. Ani sıvı akışı dışında koku alma yetisinde azalma da görülmektedir.

Burundan Ani Sıvı Akışı Tedavisi

  • Burundan ani sıvı akışı tek başına bir hastalık olmadığı için öncelikle burundan sıvı akışına neden olan problemlere çözüm getirilmelidir.
  • Sinüzit olmamak ve burun akıntısını engellemek için banyodan çıktığınızda mutlaka saçlarınızı kurutmalısınız. Ceyran da kalmamak da sinüziti engellemek için bir yöntemdir. Var olan sinüzit için ise doktora başvurmalısınız. İlaç tedavisi ihtimali yüksektir.
  • Burun polipleri söz konusu ise ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale gerekebilir.
  • Alerjiniz varsa alerjen maddeden uzak durmak burun akıntısını engelleyecektir.
  • Beyin omurilik sıvısı sebebiyle kaynaklanan burun akıntısı için de mutlaka doktora başvurmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ