Büyük Abdest Sonrası Sol Tarafta Ağrı

Büyük Abdest Sonrası Sol Tarafta Ağrı

Büyük abdest sırasında ya da sonrasında görülen sol ağrılar belirli hastalıklara bağlı olarak gelişen semptomlar arasında yer almaktadır. Büyük abdest sonrasında sol tarafta ağrılar görülebilir. Bu ağrıların birçok farklı sebebi olabilmektedir. Bu ağrıların farklı hastalıklara işaret edebileceği unutulmamalı ve ağrıların çok sık olması halinde uzman bir doktor ile görüşülmelidir. Doktorun önereceği testler sonucunda ağrıların nedeni çok net bir biçimde ortaya çıkacaktır.

Dışkılama sonrasında makatta ağrı olmasının birçok sebebi vardır. Enfeksiyonun yanı sıra hemoroid ve kalın bağırsak kanseri bu ağrıların sebebi olabilmektedir. Ağrının yanı sıra bu bölge içinde kanamanın da görülmesi ağrılara neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Büyük Abdest Sonrası Ağrı Neden Olur?

Büyük abdest sonrasında meydana gelen ağrıların farklı hastalıklar nedeni ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu durum birçok hastalığı da beraberinde getiren bir olgudur. Kişinin bu hastalığının sebepleri arasında ülser gibi sağlık sorunları yer almaktadır.

Bunun dışında safra kesesi, akciğer ya da karaciğerde meydana gelmiş olan bir sağlık sorunu da abdest sonrası ağrılara neden olabilmektedir. Bunun dışında sol kısımda ağrılara neden olan diğer bir etken ise kalın bağırsakta yer alan poliplerdir. Kalın bağırsak poliplerinin artması kanser riski taşıdığı için kişinin bir an önce doktora gitmesi gereklidir. Kalın bağırsak poliplerini engellemek için şunlar yapılmalıdır:

 • Kalın bağırsak polipi oluşmasında etkili olan şeylerden birisi kişinin yağlı besinler tüketmesidir. Polip üretimini durdurabilmek için kişinin yağlı gıdalardan uzak durması gereklidir.
 • Kalın bağırsak poliplerini engellemek için yapılacak diğer şey ise sebzeli ürün tüketimi yapmak olmalıdır. Bu ürünler kişiyi poliplere karşı korumaktadır.
 • Kalın bağırsak poliplerine etki eden oluşumlardan birisi de kişinin stresten uzak durması olacaktır. Ruh hali kalın bağırsak polipleri üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle kişinin stresli ortamlardan uzak durması, pozitif bir ruh haline bulunması gerekirse psikolojik destek alması gereklidir.

Sol Kısımda Ağrının Diğer Belirtileri Nelerdir?

Dışkılama sonrasında sol kısımda meydana gelen ağrının yanı sıra aşağıda görülen belirtilerin olması halinde kişinin zaman kaybetmeden doktora gitmesi gereklidir. Bu belirtiler oldukça ciddidir ve önemli hastalıkların işareti olabilir. Bu belirtiler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Dışkılama esnasında şiddetli ağrı,
 • Dışkılama sonrasında ağrının yanı sıra makatta kanama,
 • Yoğun bir biçimde sürekli artan karın ağrısı,
 • Baygınlık,
 • Kişinin nefes alıp verirken zorluk çekmesi,
 • Karında giderek yükselen ağrının kollara ve omuzlara dağılması,
 • Karnın sertleşmesi,
 • Karında görülen gerginlik.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ