Büyük Abdestten Kan Geliyor

Büyük Abdestten Kan Geliyor

Büyük abdest sırasında makattan kan gelmesi birçok etkene bağlı olarak gelişebilen bir sağlık sorunudur. Büyük abdest sırasında ya da makattan gelen bu kanamanın en belirgin sebepleri arasında hemoroid, makatta yırtılma ya da çatlama ve bağırsak kanseri gibi sebepler yer almaktadır. Bu sağlık sorunun hangi neden ile ortaya çıktığını tespit edebilmek için kişinin gerekli olan testleri yaptırması gereklidir. Bu testler sonucunda hangi hastalık sebebiyle makattan kan geldiği tespit edilecek ve buna göre uygun bir tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Makattan kan gelmesi özellikle dışkılama sırasında gelen bir sağlık sorunudur. Bu durum aynı zamanda makatta ağrıya, bir süre boyunca acıya ve hareket kısıtlılığına neden olmaktadır.

Büyük Abdestten Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Hemoroid

Hemoroid en sık görülen sağlık sorunlarından birisidir. İleri yaşlarda karşımıza çıkan bir sağlık sorunu olan hemoroid kişinin beslenme düzeyine bağlı olarak gelişen bir sorundur. Hemoroid halk arasında basur olarak da bilinmektedir.

Hemoroid anüsün çevresinde ve iç bölgesinde yer alan şişmiş bir kan damarı sorunudur ve kişi dışkı yaparken bu kısımda acı ve kanama meydana gelmektedir. Belirli bitkisel yöntemler ile birlikte bu sorunun tedavisi yapılabilmekte, hastalığın ilerlemesi halinde ise ufak bir tıbbi müdahale gerekmektedir.

2-)Kabızlık

Dışkılama sırasında meydana gelen kanamanın diğer bilinen bir sebebi de kabızlıktır. Kişinin beslenme düzenine ve bağırsak sisteminde meydana gelen bir takım sorunlar nedeniyle ortaya çıkan kabızlık sorunu geçici bir dönem kişinin dışkılamaması sorunu olarak bilinmektedir. Bu durumda kişinin bol bol sıvı ürünler tüketmesi gereklidir. Kabızlığın uzun süre devam etmesi halinde kişinin doktora gitmesi ve test yaptırması önerilmektedir.

3-)Makat Çatlağı

Makat bölgesinde yer alan çatlak kişinin dışkılaması sırasında kanama olmasına yol açan bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunu tıp dünyasında anal fissür olarak değerlendirilmektedir.

4-)Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi de makattan kan gelmesine neden olan sağlık sorunlarından birisidir. Gıda zehirlenmesinde makattan kan gelmesi dışında mide bulantısı, baş dönmesi gibi çeşitli semptomlar da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu durum son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Makattan Kan Gelmesi Nasıl Tedavi Edilir?

1-)İlaç Tedavisi

Doktorun önerdiği ilaçları düzenli bir biçimde kullanarak makattan kan gelmesi sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu durumda kullanılacak ilaçların kesinlikle doktor kontrolünde yapılması gereklidir.

2-)Ameliyat

Makattan kan gelmesi durumunda öncelikle ilaç kullanımı yapılmalı bunun çare olmaması halinde ise son çare olarak tıbbi müdahaleye başvurmak gereklidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ