Buz Yiyorum

Buz Yiyorum

Buz yeme alışkanlığı günümüzde birçok kişide karşımıza çıkan bir durumdur. Buz yeme alışkanlığı yaz aylarında eğlenceli bir alışkanlık olsa da bu alışkanlığın sürekli yapılması özellikle kış aylarında büyük zararlara neden olabilmektedir. Buz yeme alışkanlıkları olan kişilerin bu alışkanlığından bir an önce kurtulması oluşabilecek bu zararları önleyecektir.

Buz yeme alışkanlığı özellikle gebelik döneminde ortaya çıkan bir alışkanlıktır. Bu durumun zararlı olup olmadığı ise çoğu anne adayının merak ettiği bir konudur. Bu durumda anne adaylarının hem kendisinin zarar görmemesi hem de bebeğinin zarar görmemesi için doktor kontrolünde işlem yapması gereklidir. Buz yeme alışkanlığı birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Buz yeme alışkanlıkları birçok zararlı alışkanlığa benzemektedir.

Buz Yeme Alışkanlığı

Kişilerde buz yeme alışkanlığı oluşması halinde bu durumdan kurtulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Buz yeme alışkanlığı özellikle demir eksikliği sorunu yaşayan kişilerde sıklıkla görülen bir sorundur. Bu durumda kişi buzun yanı sıra kil yeme gibi alışkanlıklar da gösterebilmektedir. Hamilelik döneminde de görülen buz yeme alışkanlığı zararlı olduğu için kişinin bu alışkanlığın neden olduğunu araştırması gereklidir.

Yapılacak demir testleri sonucunda kişinin demir eksikliği olup olmadığı anlaşılabilir. Demir eksikliği olması halinde kişiye demir takviyesi yapılarak bu sorun ortadan kaldırılacaktır. Demir eksikliği oluşması halinde buz yeme alışkanlığı ortaya çıkacağı demir eksikliğinin tedavi edilmesine öncelik verilmelidir.

Gebelikte Buz Yemek Zararlı mı?

Gebelik döneminde değişen hormonlara bağlı bir biçimde anne adaylarında farklı alışkanlıklar kazanılabilir. Bu dönemde kadınların birçok tuhaf alışkanlığı olduğu görülür. Bu tuhaf alışkanlıklardan birisi buz yeme alışkanlığıdır. Buz yeme alışkanlığının çok üst boyutlar ulaşması halinde anne adaylarının boğazında iltihaplanma oluşabilir. Bunun yanı sıra birçok bakteriyel hastalıkta bu alışkanlığa bağlı bir biçimde gelişir.

Buz yeme alışkanlığının diğer zararlarından birisi de mide üşütmesine neden olmasıdır. Çok ciddi ağrılara ve mide bulantısına neden olan mide üşütmesi buz yeme ile ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Gebelik döneminde anne adaylarının bu alışkanlıktan kurtulmak için dikkat etmesine gerek vardır.

Sürekli Buz Yeme İsteği Neden Olur?

Buz yeme alışkanlığı yalnızca hamilelik döneminde görülen bir alışkanlık türü değildir. Kişinin sürekli buz yemek istemesi çevresel faktörlere de bağlıdır. Kişinin çevresinde buz yeme alışkanlığı olan bir kişi bulunması durumunda kişinin de böyle bir alışkanlığa sahip olması görülebilir.

Buz yeme alışkanlığı oluşması durumunda kişinin ruh halinde de problem olabileceği akla getirilmelidir. Bu durumda gerekirse psikolojik yardım alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ