Ciğerde Şişme

Ciğerde Şişme

Ciğerde şişme genellikle göğüs kafesinde meydana gelen patolojik değişimler ile kendini belli edebilecek bir rahatsızlıktır. Bakteri, virüs, mantar gibi biyolojik etmenlerden kaynaklı oluşabileceği gibi, travma sonucunda da oluşabilir.

Ciğerde şişme akciğerlerde şişme şeklinde meydana gelebilir ya da karaciğerde şişme şeklinde karın bölgesinin sağ tarafında meydana gelebilir. Her ikisinin meydana gelme sebepleri birbirinden bağımsız ve tedavi şekilleri de birbirinden farklıdır. Akciğerlerde şişme genellikle göğüs kafesinde ağrı, nefes alırken zorlanma ve çeşitli beze oluşumları şeklinde meydana gelmektedir. Karaciğerde meydana gelen şişme ise genellikle karın bölgesinde ağrı ve şişlik ile kendini göstermektedir.

Ciğerde Şişme Nedenleri Nelerdir?

Bu bölümde ciğerde şişme sebepleri anlatılırken akciğer ya da karaciğerden hangisine sebep olabileceği de anlatılacaktır.

1-)Endojen Kaynaklı

Endojen yani bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalardan kaynaklı şişme akciğerlerde ve karaciğerde meydana gelebilir. Akciğerlerde genellikle solunum yolu ile mikroorganizma vücuda girer ve yerleşir. Genellikle bu durumda akciğerleri kaplayan zarda iltihaplanma ve şişme durumu gözlenir.

Karaciğerde ise genellikle virüs kaynaklı enfeksiyonlardan kaynaklı şişme, fonksiyon kaybı hatta ve hatta karaciğer hasarı meydana gelebilmektedir. Hepatit bu duruma çok iyi örnek bir hastalıktır. Karaciğer şişmesinde kişilerde karın bölgesinde ciddi hassasiyet meydana gelmektedir.

2-)Travma Sonrası Şişme

Bu durum göğüs kafesine ciddi bir şekilde darbe alınması sonucunda gözlenebilir. Özellikle kaburga kırıklarında kaburga kırıklarının akciğerlere batması şiddetli bir şekilde bu olgunun gözlenmesine sebep olmaktadır.

Karın bölgesine alınan şiddetli darbeler karaciğerde hasara sebep olabilir. Meydana gelen hasarın boyutuna bağlı olarak karaciğerde şişme görülebilmektedir. Meydana gelen hasarın şiddetine bağlı olarak karın bölgesinde ağrı, ciddi vakalarda cilt üzerinde morluklar gözlenmektedir.

3-)Enfeksiyon Kaynaklı

Karaciğer ya da akciğerlerde şişmeye neden olabilecek yaygın ve tehlikeli sebeplerden bir tanesi enfeksiyondur. Enfeksiyon birçok sebepten dolayı olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması enfeksiyon gözlenmesine yatkınlık sağlamaktadır.

Kirli havalar, zorlu çalışma ortamları, yoğun ilaç ve yanlış ilaç kullanımları akciğer ve karaciğerlerde enfeksiyon oluşumuna kolaylık sağlayabilmektedir.

NOT: Karaciğerde meydana gelen şişmelerden en yaygın olanı sirozdur. Siroz bir çeşit geri dönüşümü olmayan karaciğer harabiyetidir. En yaygın nedeni alkol kullanımıdır. Kronik alkoliklerde sıkça gözlenen bir rahatsızlıktır. Yoğun alkol kullanımına bu sebeple dikkat etmek gerekmektedir.

Konuyla ilgili daha detaylı ve doğru bilgi için mutlaka uzman doktora başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ