Cilt Altı Kanamalar

Cilt Altı Kanamalar

Cilt altı kanamalarının en büyük belirtilerinden birisi cilt yüzeyindeki morarmalardır. Cildinizde sürekli morluk olduğundan şikayet ediyor ve bu morlukların sebebini bilmiyorsanız, cilt altı kanamanız olması muhtemeldir. Bunun en iyi tanısı için uzman bir cilt doktoruna danışmalı, yapılması gereken tetkik ve testler sonucunda sorunun nedenini öğrenebilirsiniz.

Cilt altı kanamalarının üç farklı çeşiti bulunmaktadır. İğne ucu büyüklüğündeki cilt altı kanamalarına peteş, iğne ucundan daha büyük boyuttaki cilt altı kanamalarına purpura ve 1 cm den daha büyük boyutta olan cilt altı kanamalarına ekimoz denilmektedir. Cilt altı kanamaları büyüklüklerine göre adlandırılmıştır ve ciddi büyüklükte bir kanama görülüğünde hemen bir doktora görünmesi önerilmektedir.

Cilt Altı Kanamalarının Nedenleri Nelerdir?

Cilt altı kanamalarının en sık karşılaşılan sebepleri arasında çeşitli yaralanmalar, alerjik enfeksiyon, doğum, ciltte çürümeler, kan enfeksiyonu, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, kemoterapi yan etkileri ve radyasyon yan etkileri yer almaktadır. Cilt altı kanamalarının belirgin diğer sebeplerinden birisi de yaşlanmadır. Yaş ilerledikçe ciltte morarma ve cilt altı kanamaları sıklıkla görülmektedir.

Ciltte morarma olarak kendini gösteren cilt altı kanamaları bazı ciddi hastalıkların belirtisi olarak da kendini gösterebilmektedir. Bu hastalıklar arasında Menenjit (beyin ve omurilik zarı iltihabı), Streotekok faranjiti, Lösemi (kan hücresi kanseri) ve Sepsis ( vücut enflamasyonu) hastalıkları yer almaktadır. Bu hastalıklara bağlı olarak ciltte morarma görülmesi normaldir.

Cilt Altı Kanamalarının Belirtileri Nelerdir?

Cilt yüzeyinde morarma olarak kendini gösteren cilt altı kanamalarının farklı birçok başka belirtisi bulunmaktadır. Diğer belirtileri arasında kol ve bacaklarda şişkinlik, kanayan bölgede şiddetli ağrılar, kanama olan bölgede koyu renk ten ve kanamanın derinin içine yayılması gibi belirtiler yer almaktadır. Bu gibi belirtiler sık görüldüğünde hemen bir cilt doktoruna danışılması önerilmektedir. Cilt doktoru hastaya bazı sorular sorarak hastalığın teşhisinde kolay bir yol izleyecektir. İlk kanamanın ne zaman fark edildiği, belirtilerin hangi sıklıkla ortaya çıktığı gibi sorular doktorun hastaya sorduğu sorular arasında yer almaktadır.

Cilt Altı Kanamaları Nasıl Durdurulur?

Cilt lekelerine neden olan cilt altı kanamalarını tedavisi hastalığın nedenine göre farklılık göstermektedir. Belirli hastalıklar ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan cilt altı kanamalarını durdurmak için doktorun önerdiği reçeteli ilaçlar ile tedavi uygulamak gereklidir. Kılcal damar çatlaması nedeniyle ortaya çıkan cilt altı kanamalarını ise doktorun önerdiği uygun bir tedavi yöntemi ile durdurmak önerilmektedir. Cilt altı kanamaları tekrardan nüksedebilir ve bu durumun uzun sürmesi halinde mutlaka doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ