Ciltte İğne Batması Gibi Ani Kaşıntı

Ciltte İğne Batması Gibi Ani Kaşıntı

Ciltte çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunlarından birisi ciltte iğne batması gibi ani kaşıntı meydana gelmesidir. Bu durum birçok soruna bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sağlık sorunudur. Ciltte iğne batmasına benzer bir biçimde ortaya çıkan bu ani kaşıntı hissi kişiye rahatsızlık vermekte, sosyal yaşamında sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorun birçok kadında karşımıza çıkan bir sağlık sorunu olarak görülmektedir.

Ciltte iğne batmasına benzer hisler özellikle el ve kol bölgelerinde meydana gelen ani karıncalanma ve uyuşma sonrası meydana gelir. Bu durum iğne batmasına benzer ve hemen sonrasında da ani kaşıntı meydana gelebilir. Ciltte iğne batması hissi neden olur, sebepleri nelerdir merak ediyorsanız yazımıza göz atmadan geçmeyin.

Ciltte İğne Batması ve Kaşıntı Hissinin Nedenleri Nelerdir?

Ciltte iğne batması hissi daha çok uyuşma ve karıncalanma gibi hislerde ortaya çıkar. Bu durum en çok ellerde ve kollarda meydana gelir. Birçok sebebi bulunan bu sağlık sorununun hemen sonrasında ciltte ani bir kaşıntı hissi de sıklıkla meydana gelir. Sinirlerle alakalı bir durum olarak bilinen iğne batması hissine neden olan çok sayıda etken bulunur.

Ciltte iğne batması hissi ve ani kaşıntının sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ciltte meydana gelen iğne batması hissinin en büyük sebeplerinden birisi sinirsel rahatsızlıklardır. Bu gibi durumlarda ciltte iğne batmasına benzer hisler ile sıklıkla karşılaşmak oldukça normal bir durum olarak değerlendirilir. Sinirlerde meydana gelen sıkışmalar, sinirlerin tahrip olması ya da sinirlere yapılan baskılar en sık görülen ve ciltte iğne batması hissine neden olan sinirsel rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.
  • Kişinin yetersiz bir beslenme düzenine sahip olması nedeniyle vücudun gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri yeterince alamaması durumunda da ciltte iğne batmasına benzer hisler meydana gelebilir. Özellikle B12 vitamininin eksik alınması durumunda kişide iğne batması hissi ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.
  • Vücutta iğne batması hissi ve kaşıntı oluşmasının en büyük sebeplerinden bir diğeri ise şeker hastalığıdır. Şeker hastalığının vücuttaki kan değerlerinde değişiklik meydana getirmesi sonucunda ciltte bu tarz sağlık sorunlarının gözlenmesi sık karşılaşılan bir durumdur.
  • Ciltte meydana gelen kaşıntı ve iğne batması hissine neden olan diğer bir sebep ise romatizmal hastalıklardır. Bu hastalıklar sebebiyle özellikle bacaklarda bu tarz sorunlar ile sık sık karşılaşılır. Eklem hastalıkları bir diğer sebep olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • İğne batması hissinin diğer sebebi kullanılan ilaçların yan etkisidir. Bu durumda kişi direkt olarak doktoru ile görüşmelidir.
  • Aşırı alkol tüketimi yapmak da vücutta iğne batmasına benzer uyuşukluk ve karıncalanma hislerine neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Bu durum ani kaşıntılara da neden olabilmektedir.

Ciltte İğne Batması ve Kaşıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Vücutta meydana gelen iğne batması hissi ve ani kaşıntı durumunda öncelikle bu duruma neden olan hastalık sıkı bir biçimde araştırılmalıdır. Önlem olarak alınacak yöntemler arasında düzenli beslenme, düzenli spor yapmak ve gerekli vitamin takviyesi yapma gibi yöntemler yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ