Ciltte Kabuklanma

Ciltte Kabuklanma

Ciltte kabuklanma, daha çok ciltte alerji olması ve alerjinin kaşıntısının sonucunda görülebilir. Cilt için alerjen olan bir şeyle temas halinde alerjik reaksiyon başlar ve kişiden kişiye değişen durumlar görülebilir. Kimi insanda kaşıntı olurken kimisinde direkt kabuklanma veya pul pul dökülme olabilir. Fakat ciltte kabuklanma her zaman alerjik bir durumdan da kaynaklanmaz. Farklı cilt hastalıkları da ciltte kabuklanmaya neden olabilir. Nedenini anlamak için doktora başvurmak gerekir.

Ciltte Kabuklanma Nedenleri Nelerdir?

  • Ciltte kabuklanmanın en büyük nedeni alerjen maddelerdir. Deterjan, sabun, tozlara veya bazı gıdalara maruz kalma sonucunda kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bunlar sonucunda da ciltte kızarma, kaşıntı ve kabuklanma görülebilir.
  • Cildin susuz kalması ciltte kabuklanmaya neden olur. Bu durumu önlemenin de en kolay yolu gün içinde bol bol su içmektir.
  • Cildin nemini kaybetmesi sonucunda da ciltte kabuklanma görülebilir. Her sabah ve her akşam yatmadan önce cilt kremi ile masaj yaparak cilde nemlendirici uygulanması kabuklanmayı geçirecektir.
  • Cilt kabuklanmasına bazı cilt hastalıkları veya kronik bazı hastalıklar da neden olmaktadır. Tedavisi semptomatik olacağı için doktora başvurmak gerekir.

Cilt Kabuklanması Tedavisi

Kişinin genellikle az su içmesinden kaynaklandığında kişi gün içinde sık sık su içmelidir. Kendisine bir şekilde su içmeyi hatırlatmalıdır. Cildin en önemli ihtiyacı sudur. Bir kişi günde en az 2 litre su içmelidir. Ayrıca su içme cilt problemlerinin hemen hemen hepsinde en güzel tedavidir. Kırışıklıkları azaltır ve yaşlanmayı geciktirir.

Krem seçiminde dikkat etmek gerekir. Nemlendirici alırken özellikle kuru bir cilde sahipseniz krem seçimi çok daha önemlidir. Ucuz kremler almak yerine kaliteli ve gerçekten koruyan kremler almak çok önemlidir. Nemli veya yağlı ciltler için olan kremlerden uzak durmanız gerekir. Çünkü bu kremler cildinizin daha da kabuklanmasına neden olabilir.

Alerjen maddelerden uzak durmanız gerekir. Eğer neye alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız, göğüs cerrahisine giderek test yaptırabilirsiniz. Alerjiniz olan maddeyi veya gıdayı biliyorsanız kesinlikle uzak durmalısınız. Alerjiler yavaş başlar fakat alevlenerek devam eder. Bunu unutmayınız.

Cilt kabuklanmasının nedeni eğer cilt hastalıklarıysa örneğin ürtiker, atopik dermatit veya isilik gibi bir problem ise bu hastalığı tedavi etmek önemlidir. Doktorunuz size en uygun tedaviyi uygulayacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise cildi korumaktır. Kabuklanmaya başlamış bir ciltte sürtünme ve soyulma ile çok daha ciddi cilt problemleri oluşabilir. Bunlara dikkat etmek gerekir. En kısa zamanda doktora başvurarak tedavi olmak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ