Cinsel İlişki Esnasında Kan Gelmesi

Cinsel İlişki Esnasında Kan Gelmesi

Kadınlarda cinsel ilişki sırasında kan gelmesi durumu çoğu zaman endişe ve paniğe yol açar. Endişenin nedeni; gelen kanın rahimde oluşabilecek kanser ve benzeri ciddi hastalıklarla ilgili olabileceği ihtimalidir. Oysaki cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında kan gelmesi durumu her seferinde bu denli önemli sebepler kaynaklanmaz. Hatta çoğu zaman vajina yırtılması, vajina zedelenmesi gibi basit problemlerden dolayı görülür.

Cinsel İlişki Sırasında Kan Gelmesi Durumunun Nedenleri Nelerdir?

Adet döneminden bağımsız meydana gelen cinsel ilişki esnasında kan gelmesi durumunun altında yatan pek çok neden olabilir. İçeriğin devamında ilişki sırasında gelen kanın başlıca sebepleri detaylıca anlatılmaktadır.

1-)Vajinada Yırtılma Oluşması

Cinsel ilişki esnasında kadının cinsel organından kan gelmesinin en sık karşılaşılan nedeni, vajinada yırtılma oluşmasıdır. Sert bir cinsel beraberlikten ya da kadının vajinasının dar olmasından kaynaklanır. Vajinada hafif şekilde olan yırtılmalar dahi kendini kanama ile belli eder. Özellikle vajinası dar olan kadınlarda bu sebepten, ilişki sırasında kan gelmesi durumuna sık rastlanır.

2-)Kızlık Zarı Kanaması

Latince adı hymen olan kızlık zarı, vajina girişinde bulunan bir doku veya zarsı yapıdır. Herhangi bir organ niteliği taşımaz. Vajinaya zararlı organizmaların girişini engelleyerek, enfeksiyon ihtimalini düşürmekle görevlidir.

İlk yaşanan cinsel ilişki sırasında bu zarsı yapı zarar görür ve kanama meydana gelir. Bu sebepten oluşan kanama gayet normal ve doğaldır.

3-)Vajinal Enfeksiyonlar

Tıp literatüründe vajinit olarak ifade edilen vajinal enfeksiyon; vajina bölgesine bakteri, mantar gibi zararlı mikroorganizmaların nüfuz etmesi sonucunda baş gösterir. Kendisini kötü koku, şiddetli kaşıntı ve akıntı gibi şikayetlerle belli eder. Her yaştan kadında görülebilen vajinit, cinsel ilişki sırasında kan gelmesi durumunun sebepleri arasındadır.

Vajinitin tedavi edilmesi halinde bundan kaynaklanan ilişki sırasında kan gelmesi durumu da ortadan kalkmış olur. Eğer kanama ile birlikte sürekli kaşıntı, koku, akıntı şikayetleri eşlik ediyorsa muhakkak tıbbi destek alınmalıdır.

4-)Rahim Ağzı İltihabı

Kadının gebelik hormonu olan rahmin, vajinaya bağlandığı kısma rahim ağzı adı verilir. Rahim boynu olarak da belirtilebilen rahim ağzında iltihaplanma, kadınlar arasında sık görülen kadınsı hastalıklardan biridir. Özellikle korunmasız cinsel ilişkiye giren kadınlarda, bakteri ve virüslerin bulaşma ihtimali daha yüksek olduğundan daha fazla görülür.

Rahim ağzı iltihabının en bilindik bulgusu; adet döneminden bağımsız şekilde kanamaların gözlenmesidir. Bu kanamalar; kimi zaman cinsel ilişki esnasında kimi zaman cinsel ilişkinin ardından kimi zamansa cinsel ilişki dışında durduk yerde meydana gelebilir. Fakat rahimden geldiği düşünülen kan tek başına rahim ağzı iltihabını işaret etmez.

Rahim ağzı/boynu iltihabının en yaygın belirtileri şunlardır;

  • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
  • İdrar yaparken yanma,
  • Vajinal akıntı. Daha çok yeşil, kahverengi ve sarı renklerinde olduğu gözlenir.
  • Vajinada ve alt karın bölgesinde ağrı,
  • Gün içinde çok sık idrara çıkmak

5-)Rahim Ağzı Polipleri

Rahim ağzında kötü huylu olmayan ve et parçasına benzeyen oluşumlara, rahim ağzı polipleri denir. Her yaştan kadında görülebilen rahim ağzı polipleri çoğunlukla menopoz dönemindeki kişilerde daha fazla görülmektedir. Cinsel ilişki esnasında kan gelmesinin en bilindik sebeplerinden biri rahim ağzı polipleridir.

Cinsel ilişki sırasında rahimde ağrı, adet dönemi dışında kanama, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama rahim ağzı poliplerinin başlıca belirtileridir. Polipler genellikle kanama durumlarının tekrarı sonrasında jinekoloji muayenesi akabinde farkedilir ve tanı saptanır.

6-)Rahim Ağzında Yara

Cinsel ilişki sırasında farkedilen kanamanın bir diğer nedeni ise rahim ağzında baş gösterebilen yara oluşumlarıdır.

7-)Rahim Kanseri

Cinsel ilişki esnasında kan görülmesinin altında yatan sebep, rahim kanseri olabilir. Fakat kanamalar tek başına direkt olarak rahim kanserini işaret etmez. Eğer adet döneminin uzaması, kanamalarda artış, göğüsler hassasiyet gibi rahim kanserinin diğer bulguları da görülüyorsa muhakkak konuyla ilgili kadın hastalıkları doktoruna gidilmelidir. Doktorlar rahim kanserinin teşhisi için genellikle idrar testi, kan testi ve genel sağlık testlerine başvurur.

8-)Diğer Nedenler

  • Vajina içerisinde lezyon oluşumu,
  • Kan hastalıkları,
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Kanamanın altında yatan neden genital siğil, genital herpes gibi daha birçok cinsel rahatsızlık olabilir.

Cinsel ilişki sırasında kan gelmesi durumu yukarıda da bahsedildiği üzere pek çok sağlık sorunuyla ilgili olabilir. Kanamanın tekrar ediyor olması ve her cinsel ilişkiden sonra gözlenmesi, rahim kanserinin işaretçisi olabileceğinden mutlaka jinekoloji alanında uzman hekime görünülmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ