Cinsel Organda Mantar

Cinsel Organda Mantar

Cinsel organda mantar enfeksiyonunun oluşumu özellikle kadınlarda çok daha sıklıkla gözlenmektedir. Bu durum akut bir şekilde meydana gelir. Öncelikli olarak şiddetli bir kaşınma ile kendini gösteren mantar enfeksiyonu ilerleyen zamanlarda kaşınmaya ek kızarıklıklar ve cinsel organda deri döküntülerinin oluşumu ile devam eder.

Meydana gelen mantar enfeksiyonunun cinsel organda derinlemesine yayılmasını önlemek amacı ile hiç zaman kaybedilmeden tedavinin başlatılması ve gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Aksi halde özellikle kadınlarda mantar yayılımı hızla meydana gelebilir ve kalıcı zararların oluşumu söz konusu olabilmektedir.

Cinsel Organda Mantar Neden Oluşur?

Mantar enfeksiyonu kadınlarda ve erkekler de gözlenen bir enfeksiyonel hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranla çok daha sık bir şekilde gözlenmektedir. Cinsel organda oluşan mantar enfeksiyonunun meydana gelmesinin birçok sebebi olabilmektedir. Hangi şekilde oluşmuş olursa olsun enfeksiyon yayılımı hızla durdurulmalı ve kesin bir şekilde tedavi edilmelidir.

  • Korunmasız cinsel birleşme sırasında sıklıkla meydana gelen bir enfeksiyonel hastalıktır. Partnerlerden birinde olması diğer kişiye de kısa süre içerisinde geçmesini sağlamaktadır. Mantar enfeksiyonu olan bir kişinin partneri de mutlaka tedavi görmelidir. Aksi halde kişinin aldığı tedaviden doğru bir etki beklenemez.
  • Cinsel organın ıslak ve pis bırakılması mantar enfeksiyonunun gözlenmesine sebep olacak bir diğer durumdur. Özellikle kadınlarda bu durum çok daha sık meydana gelmektedir.
  • Temiz olmayan toplu kullanım tuvaletlerinin kullanılması sırasında bu tür hastalıkların kapılması söz konusu olabilmektedir.

Cinsel Organda Oluşan Mantarın Tedavisi

Cinsel organda meydana gelen mantar enfeksiyonunun tedavisi için hiç zaman kaybedilmeden öncelikli olarak enfeksiyon yayılımını durduracak uzman doktor tarafından verilmiş ilaçlar kullanılmalıdır. Bu ilaçların kullanımının düzenli olması gerekmektedir. Etki olmadığı ve şikayetlerinin devam etmesi durumunda muhakkak uzman bir hekime danışılarak uygun görülen alternatif ilaçlarla tedaviye devam edilmelidir.

Kişi bu süre ve tedaviden sonraki süre boyunca cinsel organını temiz ve kuru tutmalıdır. Her gün muhakkak iç çamaşırı değiştirilmelidir. İç çamaşırı ütülenerek kullanılmalıdır. Özellikle akıntı problemi yaşayan kadınlarda mutlaka günlük petler kullanılmalı ve sık sık değiştirilmelidir.

Belirli bir süre sonra şikayetler geçmez ise kişi mutlaka uzman hekime gidilmelidir. Uzman tarafından gerekli görülür ise bu bölgeden örnek alınarak laboratuvar koşullarında inceleme yapılır ve mantarın özellikleri incelenir. Bu durum sonrasında kişiye farklı kombinasyonlar da ilaç kullanımı sağlanarak daha etkili bir tedavi uygulanması sağlanabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ