Çocuğumda Boyun Ağrısı Var

Çocuğumda Boyun Ağrısı Var

Boyun ağrısı sorunu genelde yetişkinlerde gözlense de, çocuklarda da oluşabilmektedir. Çocuklar çok hareketli olduklarından yanlış yaptıkları harekette, oyun oynarken veya spor esnasında boyunlarını sık sık incitirler. Boyun incinmesi durumunda ise boyun ağrısı sorunu baş gösterir. Ağrı genellikle basit nedenlerden olduğundan korkulacak bir şey yoktur.

Çocuklarda Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda boyun ağrısı sorunu anne ve babaların paniğe kapılmasına neden olur. Ancak boyun ağrısı çoğu zaman basit nedenlerden olduğundan, endişe duyulacak bir şey yoktur. Daha çok gün içinde yanlış oturuş/duruş pozisyonu sergileyen ve boyun bölgesinde darbe alan çocuklarda görülür.

Yanlış Duruş/Oturuş Pozisyonu

Gün içinde yanlış oturuş veya duruş pozisyonda uzun süre kalmak, boyun kaslarının gerilmesini tetikleyerek ağrı sorununa yol açabilir. Özellikle saatlerce aynı pozisyonda bilgisayar başında oturan ve kitap okuyan çocuklarda sık rastlanmaktadır.

Travma Etkenleri

Boyun bölgesinde doğru alınabilecek darbe veya hasarlar, boyun ağrısına sebebiyet verebilir. Çocuklarda daha çok oyun oynarken, koşarken boyun kısmına darbe alınması akabinde görülür. Boyun ağrısının şiddeti, darbenin ne denli olduğuyla ilgilidir. Çok şiddetli darbe söz konusuysa, bir an evvel uzman doktora gidilmelidir.

Aşırı Yük Binmesi

Omuz bölgesiyle bağlantılı olan boyunda, omuza binen yükün artmasına bağlı olarak ağrı oluşabilir. Omuzda ağır eşyaların taşınması, ağır sırt çantalarının kullanılması gibi durumlarda sık görülür. Omuza binen yükün hafifletilmesi ağrıyı önleyicidir.

Menenjit

Basit faktörlerin dışında menenjit de çocuklarda boyun ağrısı şikayetine neden olabilir. Omurilik ve beyni sarmalayan zarın iltihaplanması durumunda menenjit oluşur. Rahatsızlıkta boyun ağrısı çok şiddetli hissedilir. Boyun ağrısı dışında yüksek ateş, mide bulantısı-kusma, baş ağrısı semptomları da menenjitin belirtileri arasındadır.

Çocuklarda Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Doğru Duruş Pozisyonu

Hem olası boyun ağrısını hem de ilerde doğabilecek eklem rahatsızlıklarını önlemek adına, doğru duruş ve oturuş pozisyonunda kalmakta fayda vardır.

İstirahat Etmek

Hafif ağrıların geçmesi için genellikle dinlenmek yeterli gelmektedir. Boyun bölgesinin fazla hareket ettirilmemesi ve bir süre istirahatla ağrı ortadan kalkar.

Buz Torbası

Şayet boyun bölgesine hasar alındıysa, zedelenen bölgeye buz torbası uygulanması ağrıyı dindiricidir. Fakat ağrı çok şiddetliyse derhal sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Boyunda ağrının altında yatan ciddi sağlık sorunları olabileceğinden, kesinlikle gözardı edilmemesi ve bir an evvel uzman doktora gidilmesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emek çilingir dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ