Çocuklarda Denge Bozukluğu

Çocuklarda Denge Bozukluğu

Günümüzdeki çocuklarda sıkça karşılaşılan problemlerden bir tanesi denge bozukluğudur. Yürüme çağına erişen çocukların ilk etapta dengesini kurmakta problem yaşaması normaldir ve genellikle kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Ancak ilerleyen yaşlarda çocukların denge bozukluğunu yaşamaya devam etmesi, denge kuramadığı için yürüyememesi veya sürekli düşmesi altında yer alan bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Çocuklarda denge bozukluğunun kaynağının zaman kaybedilmeden hızla araştırılması gerekmektedir. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilmektedir. Mutlaka uzman bir hekim tarafından gerekli tetkikler yapılmalı ve tedaviye başlanılmalıdır.

Çocuklarda Denge Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

1-)İlaç Zehirlenmesi

Çocuklarda denge bozukluğu akut bir şekilde gelişebilir ya da zaman içerisinde sinsice ilerleyerek kronik bir şekilde meydana gelebilir. Akut bir şekilde meydana gelen denge bozukluğunun en sık gözlenme nedenlerinden biri ilaç zehirlenmesidir.

Çocuklarda ilaç kullanımına ekstra dikkat etmek gerekmektedir. İlaç dozunun ayarlanamaması ya da yanlış ilaç kullanımı sonucunda beyin zarar görebilir. Bu zarar genellikle geri dönüşü olmayan bir şekilde meydana gelir ve çocukta denge bozukluğu, yürüme ve konuşma bozuklukları meydana gelebilmektedir.

2-)Beyin Zarı İltihaplanması

Bu durum çok sık gözlenen bir olgu değildir. Genellikle ciddi seyreden bakteri enfeksiyonlarının kontrol altına alınamaması ya da tedavi edilmemesi sonucunda gözlenen ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık sonucunda akut olarak denge bozukluğu gelişebilir.

Beyin ciddi şekilde zarar alacağı için bu tarz bir rahatsızlığı geçiren çocukta kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir.

Bu sebeple özellikle çocuklarda ve bebeklerde meydana gelen bakteri enfeksiyonları asla küçümsenmemeli, muhakkak uzman bir hekime gidilerek gerekli tetkikler yaptırılmalıdır.

3-)Beyin Tümörleri

Denge probleminin en büyük nedenlerinden bir tanesi beyinde oluşan çeşitli tümörlerdir. Denge bozukluğunun beyin tümörlerinden dolayı meydana gelmesi hemen hemen her yaşta gözlenebilen bir durumdur.

Bu rahatsızlık genellikle sinsice ilerler. Hastalık bulguları sıradan bulgular şeklinde devam eder. Düzenli ve sıkça meydana gelen baş ağrıları beyin tümörlerinin en belirgin semptomlarından bir tanesidir. İlerleyen evrelerde baş dönmesi, görme bozuklukları ve denge kayıpları meydana gelmektedir.

Beyin tümörlerinin erken safhada tespit edilmesi tedavi şansını arttırmaktadır. Bu sebeple bu tarz semptomları var olan çocukların muhakkak uzman hekimler tarafından muayene edilmesi, gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ