Çocuklarda Karaciğer Enzimleri

Çocuklarda Karaciğer Enzimleri

Karaciğerde herhangi bir hasar oluşumu öncesinde, karaciğer enzimlerinde yükselme meydana gelir. Ya da bu yükselme, bir iltihaplanma ya da enfeksiyonun göstergesidir. Karaciğerlerde bulunan enzimlerden alanin transaminaz (ALT) ve aspartat transaminaz (AST) isimli iki tanesinde genellikle yükselme ortaya çıkmaktadır.

Enzimlerin yükseldiği ancak karaciğerlere yapılacak olan fonksiyon testi ile anlaşılabilmektedir. AST enziminin olması gereken düzey 5 – 40 U/L; ALT enziminin olması gereken düzey ise 7 – 56 U/L’dir. AST enzimi dokuların pek çoğunda bulunur ve bu dokuların zarar görmesi sonucunda kandaki düzeyi yükselir.

Karaciğer Enzimleri Neden Yükselir?

Enzimlerin yükselmesinin genel nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Karaciğerde meydana gelen yağlanma,
  • Reçetesiz olarak satışa sunulan ağrı kesici ilaçlardan bazıları,
  • Hepatit türü rahatsızlıklar,
  • Obezite teşhisi konan bireylerde obeziteye bağlı olarak,
  • Alkol tüketiminin aşırı derede olması, siroz ve çölyak rahatsızlıklarına bağlı olarak,
  • Tiroid, kalp krizi ya da pankreatit türü hastalıklardan dolayı,
  • Kas zayıflığı yahut karaciğer kanseri nedeniyle,
  • Kas iltihaplanması, sitomegalovirus enfeksiyonu ve Wilsons hastalığı sonucunda.

Çocuklarda Karaciğer Enzimi Yükselmesi

Özellikle yaşı küçük çocuklarda ve yeni doğan bebeklerde karaciğer enzimlerinde yükseklik sorunu ortaya çıkabilmektedir. Fiziksel sarılık ile çok fazla benzer semptomlara sahip olduğu için karaciğer enzimlerinde meydana gelen yükselişler hemen fark edilmez. Bu nedenle de karaciğer kaynaklı ciddi çeşitli rahatsızlıklar çocukluk döneminden itibaren ortaya çıkabilir.

Bazı çocuklarda, bebeklikten beri devam eden bir enzim yüksekliği söz konusu olabilir. Doğuştan gelen enzim yükselmesi durumu, annenin gebelik sürecinde sigara ve alkol kullanması yahut ebeveynler arasındaki kan uyuşmazlığıdır. Bu tip vakalarda durum, çocuğun karaciğerinin bir kısmını kaybetmesi sonucunda ortaya çıkar.

Çocuklarda ve bebeklerde ortaya çıkan enzimlerde yükselme sorununun bir başka nedeni ise, bebek anne karnında iken safra yollarında atrezi ortaya çıkmasıdır. Bu rahatsızlık, safra kesesine giden yollarda ortaya çıkan bir hasar olarak ifade edilebilir. Bebeğin ya da çocuğun dışkısının şeffafımsı olması, idrarın koyu renk olması ya da çok açık renk olma gibi belirtilere sahiptir. Özellikle bebeklerde dışkı ve idrar kontrolü her defasında yapılmalıdır çünkü bebeklik döneminde dışkı, bebeğin sağlık durumuna yönelik bilgiler verir. Bunlara ek olarak akraba evlilikleri, bebeğin anne rahminde iken enfeksiyona yakalanması ya da uzamış olan sarılık hastalığı da karaciğer enzimlerinin yükselmesinde etkili sebeplerdir.

Karaciğer enzimi yüksek çıkan çocukların, ilerleyen zamanlarda karaciğerleri ile ilgili sorunlar yaşamak durumunda kalacakları bilinmelidir. Karaciğerin etkisini ve işlevini yitirmesi ile daha farklı karaciğer rahatsızlıkları da ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu gibi bir durumun derhal tedavisi yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ