Çocukta Kaşıntı

Çocukta Kaşıntı

Çocuklarda meydana gelen kaşıntıların birçok sebebi olabilmektedir. Oluşan kaşıntılar kısa süreli hızla geçen rahatsızlıklar olabileceği gibi uzun süreli geçmeyen kronik bir hal alabilir ve ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebeple meydana gelen kaşıntının kaynağının hızla bulunması, uzman hekimler tarafından muayene edilmesi, gerekli tetkiklerin yapılması ve doğru tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Çocuklarda meydana gelen kaşıntının kaynağının bulunması için aynı zamanda meydana gelen diğer semptomlarda değerlendirilmelidir. Oluşan semptomlar bazı durumlarda gözden kaçabilir böyle durumları engellemek için mutlaka kan testi ve çeşitli tetkikler yapılmalıdır.

Çocuklarda Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

1-)Alerjik Reaksiyonlar

Çocuklar yetişkin bireylere göre çok daha nazik ve kırılgan bir bünyeye sahiptir. Bu sebeple çevresel birçok etmen çocuklarda alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Alerjik reaksiyonlar esnasında vücutta artan histamin seviyesine bağlı olarak çeşitli semptomlar gözlenmektedir. Bu semptomlardan en sık gözleneni kaşıntı ve kaşıntıya bağlı oluşan kabarıklıklardır.

Alerjik reaksiyonlar;

  • Vücudun belirli bir bölgesinde lokal olarak meydana gelebilir. Böyle bir durumda oluşan kaşıntı vücudun tek bir yerinde konsantre halde olabilir.
  • Mevsimsel kaynaklı alerji gözlenebilir. Böyle bir durumda kaşıntıya eşlik eden burun akıntısı, hapşırık gibi semptomlar da gözlenmektedir.
  • Tüm vücudu etkileyen ve ciddi boyutlara ulaşabilen tehlikeli alerjik reaksiyonlarda olabilir.

Tüm bu durumlarda uygulanacak tedavi yöntemi değişiklik göstermektedir. Meydana gelen değişiklikliklere bağlı olarak uygulanacak ilaç kombinasyonlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

2-)Mantar Enfeksiyonları

Vücutta kaşıntı ile kendini gösteren deri enfeksiyonlarında akla ilk gelen durum mantar hastalıklarıdır. Çeşitli çevresel durumlardan kaynaklı olarak mantar enfeksiyonları gözlenebilir. Mantar enfeksiyonları vücudun belirli bir bölgesinde gözlenebileceği gibi tüm vücudu etkileyecek şekilde de görülebilir.

Mantar enfeksiyonları özellikle çocuklarda tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle hiç zaman kaybedilmeden tedavi yapılması gerekmektedir. Mantar enfeksiyonlarında uygulanan ilaçlar çocukların yaşına göre özellikle ayarlanmalı, yanlış kullanımlardan kaçınılmalıdır.

Kaşıntının yanı sıra mantar enfeksiyonlarında deride pembe görüntü oluşumu, pul pul dökülmelerin meydana gelmesi de gözlenen bir diğer semptomlardır.

3-)Stres Kaynaklı

Bu durumdan kaynaklı kaşınma gözlenmesi her yaş grubundan kişide görülebilecek bir durumdur. Özellikle çocuklarda strese bağlı kaşınmanın temelinde çocukların psikolojilerinde yer edinmiş, baskılanmaya çalışılan ya da saklanmaya çalışılan durumların yarattığı stres yer almaktadır.

Böyle bir durumda anne ve babalar çok dikkatli olmalı, çocuklarının ruhsal sağlığını yakından izlemelidirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ