Çocukta Morarma

Çocukta Morarma

Çocuklarda ve bebeklerde morarma sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bebekte ve çocukta morarma vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilmektedir. Çeşitli dönemlerde ortaya çıkan morarma sorunu bebeklerde özellikle yeni doğan ve süt dönemi çocuklarında sıklıkla görülmektedir. Bebeklerde kalp hastalığı belirtisi olarak görülen morarmalara kilo almama, enfeksiyon kapma gibi belirtiler de eşlik ediyorsa bebekte kalp yetmezliği riski bulunabilmektedir. Bu gibi durumlarda bebeğin sağlık durumu düzenli olarak takip edilmeli, uzman bir doktordan yardım alınmalı ve gerekli görülürse tedaviye başlanmalıdır.

Çocukta Morarmaya Dikkat Edilmeli

Basit bir sorun olarak görülen morarmanın çok farklı sebepleri olabilmektedir. Kalp hastalıklarının ciddi bir belirtisi olan morarmalar çocuğun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilmektedir. Erken teşhisin çok önemli olduğu kalp hastalıklarında bebeğin düzenli takibine çok önem verilmelidir. Bebekte morarmanın yanı sıra kalp hastalıklarında görülen diğer belirtiler arasında sık sık enfeksiyon kapma, kilo alamama, emzirirken morarma, nefes darlığı, terleme gibi belirtiler de yer almaktadır. Bebeğinizde bu belirtileri fark etmeniz halinde acilen bir doktora görünmeniz hayati önem taşımaktadır.

Bebeklerin yanı sıra büyük yaştaki çocuklarda daha çok dil ve dudakta görülen morarmalar kalp hastalıklarının belirtisi olarak görülmektedir. Çabuk yorulma, nefes darlığı, aşırı terleme ve tırnaklarda meydana gelen morarmalara çok dikkat edilmeli, düzenli muayene yapılmalıdır. Çok önemli bir rahatsızlık olan kalp hastalıkları çocuklarda ve bebeklerde sıklıkla görülmektedir. Erken teşhisin önemine dikkat çeken doktorlar, muayene sonucunda ortaya çıkan bulgulara göre bir tedavi süreci uygulamaktadır.

Çocuklarda Bacaklarda Morarma

Çocuklarda sık görülen morluklardan bir diğeri ise bacaklarda meydana gelmektedir. Dışarda oynamayı seven çocuklarda düşme, oyun sırasında meydana gelen morarmaların çok daha ciddi hastalıklara işaret edebileceği unutulmamalıdır. Nedensiz bir biçimde ortaya çıkan bacak morarmaları karşısında ebeveynelerin uzman bir doktora görünmesi önerilmektedir.

Çocuklarda meydana gelen morarmalar kendi kendine ortaya çıkıyorsa, çok sayıda varsa, morlukların yanı sıra diş etlerinde ve burunda kanama da görülüyorsa sorunun büyük bir nedeni olabileceğine dikkat edilmelidir. Yapılacak doktor muayenesi sonrasında basit bir kan sayımı yapılması birçok ciddi hastalığı önleyecek küçük bir yöntem olacaktır.

Doktora gidilmeden önce çocukta görülen her morarma karşısında telaşa kapılmaması da önemlidir. Bu noktada morarmanın sebebi net biçimde ortaya konulmalıdır. Çocuk oyun oynarken düştüyse ya da sert bir darbe olduysa, travmaya bağlı gelişen bu morarmaların geçici ve zararsız olduğu unutulmamalıdır. Bunun dışında kendi kendine gelişen morlukların test edilmesi önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ