Çoğalan Kırmızı Noktalar

  • 12 Mayıs 2017
  • 3.231 kez görüntülendi.
Çoğalan Kırmızı Noktalar

Cildin herhangi bir bölgesinde oluşabilen kırmızı noktaların pek çok nedeni vardır. Kimi zaman alerjik reaksiyondan kaynaklanırken kimi zaman bu noktalar kan beni olabilmektedirler. Kırmızı noktalarla beraber kaşıntı, döküntü olup olmadığı gibi hususlar altında yatan nedenin saptanmasında büyük önem taşımaktadır.

Ciltte Kırmızı Noktalar ve Kızarıklıklar Neden Olur?

Kan Beni

Diğer adıyla hemanjiom olarak bilinen kan benleri çoğunlukla 40 yaş üstü kişilerde gözlenir. Bu süreçte çoğalarak ve büyüyerek kendini belli eder. Özellikle sırt, göğüs ve karın bölgesinde daha fazla görülmektedir. Aynı zamanda açık tenli kimselerde görülme olasılığı daha yüksektir. Kimi zaman kırmızı noktaların olduğu bölgedeki tahrişten ötürü kanamalar meydana gelebilir. Kemer kullanımı sırt bölgesindeki kırmızı noktaları tahriş ederek, kanamaya sebebiyet verebilmektedir.

Kan beninin başlıca nedenlerinden biri güneşe fazla maruz kalmaktır. Küçük haldeyken kişinin fazla gözüne batmasa da, ilerleyen aşamalarda estetik açıdan kişiyi rahatsız edebilir. Tedavi için uzmanlar tarafından çoğunlukla ameliyat veya lazer yöntemi uygulanmaktadır.

Alerjik Durumlar

Ciltteki kızarıklıkların en bilindik nedeni alerjik reaksiyonlardır. Kullanılan şampuan, deterjan, sabun, herhangi bir kozmetik ürünü veya tüketilen gıdalar alerjiye yol açan etken olabilir. Alerjinin sonucu olarak ise ciltte kaşıntı ve kızarıklık belirebilir. Normal şartlarda cildin alerjen madde ile teması kesildiğinde kızarıklık ve kaşıntı şikayetlerinin de son bulması beklenir. Eğer alerjen maddenin vücuttan uzaklaştırılmasına rağmen kızarıklıklar giderek artıyorsa, muhakkak uzman doktora danışılmalıdır.

Kuru Cilt

Kızarıklıkların bir diğer nedeni de cildin fazla kuru olmasıdır. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmanın veya klimanın başında saatlerce kalmanın sonucu olarak cilt kuruluğuna sık rastlanır. Yeterince nemli olmayan cilt beraberinde kaşıntı ve kızarıklık şikayetlerini getirebilir. Bundan kaynaklı kızarıklıkların önüne geçmek adına nemlendirici merhemler uygulanabilir. Kullanılacak merhemin kesinlikle uzman doktor tavsiyesi olmasına dikkat edilmelidir.

Mantar Enfeksiyonu

Mantarların yaşaması için en uygun ortamlar; karanlık ve nemli bölgelerdir. Bu yüzden daha çok ayak ve el parmaklarında, saç derisinde ve genital bölgede baş gösterirler. Bu bölgelerde çoğalan mantarlar, enfeksiyona neden olarak kızarıklık ve kaşıntıya yol açabilir. Enfeksiyonun ileriki aşamalarında deride pullanma ve şiddetli kaşıntı problemi baş gösterir.

Ciltte farkedilen kırmızı noktalar, kızarıklıklar; kan benleri ve cilt rahatsızlıkları gibi pek çok ciddi sorunun göstergesi olabilir. Şikayetin altında yatan nedenin doğru tespiti ve tedavisi için mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ