Crp Yüksekliği ve Tekrarlayan Yüksek Ateş

Crp Yüksekliği ve Tekrarlayan Yüksek Ateş

Crp yüksekliği ve tekrarlayan yüksek ateş akıllara ilk olarak bir enfeksiyonu getirmektedir. Vücudun bağışıklık sistemin zayıflaması ile mikroorganizmalar hiç zaman kaybetmeden vücudumuza akın etmeye başlar. Mikroorganizmaların vücudumuza akın etmesi, vücudun normal fizyolojik ve patolojik şeklini değiştirmesi ile enfeksiyon oluşumu gözlenir.

Kişinin uzun süredir devam eden şikayetlerinde yapılan kan testi sonucunda kolaylıkla crp değerine ulaşılabilir. Crp değeri yüksek ise ilk etapta enfeksiyon düşünülür. Enfeksiyon bakteri, virüs ya da mantar kaynaklı olabilir. Kaynağın daha spesifik olarak bulunması ve en uygun tedavinin belirlenmesi için hücre kültür testlerinin de yapılması gerekli olabilmektedir.

Crp değerinin yüksekliğinin yanında sedimentasyon değerinin de yüksek olması enfeksiyonun kontrol altına alınamadığının bir göstergesi ya da altında yatan sebebin enfeksiyon kaynaklı olmadığının bir göstergesidir.

Böyle bir durumda hastalığın kesin olarak saptanması için uzman hekimler tarafından gerekli testler yapılmalı, uygun muayene sonuçlarına dayanarak teşhis konmalıdır.

Crp Yüksekliği ve Tekrarlayan Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyon Kaynaklı

Kanda crp değerinin yüksek olması akıllara ilk olarak enfeksiyonu getirmektedir. Bu enfeksiyon hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlayabilir. İlerleyen evrelerde vücut sıvılarına yayılarak ciddi boyutlara ulaşabilir, bu sebeple çok dikkatli olunması derhal kontrol altına alınması gerekmektedir.

Enfeksiyon kaynaklı yüksekliklerde genellikle antibiyotik kombinasyonları kullanılmaktadır. Doktor kontrolü antibiyotik kullanımlarında belirli aralıklarda mutlaka böbrek ve karaciğer fonksiyonlarına bakılmalıdır.

2-)Romatizmal Hastalıklar

Romatizmal hastalıklar sık sık kandaki crp değerinin yükselmesine sebep olmaktadır. Aynı zamanda yüksek ateş ve eklem yerilerinde ciddi boyutta ağrılara sebep olabilmektedir. Romatizmal hastalıklar teşhisi çok kolay olan rahatsızlıklar değildir. Öncelikli olarak genel kan tahlillerinde yüksek çıkan crp ve sedimentasyon değerlerinin kontrol altına alınamıyor olması, hastanın şikayetlerinin giderek artıyor olması bu duruma sebep olmaktadır.

Romatoloji uzmanı tarafından yapılan tam bir muayene ve kandaki romatizma faktörlerinin tespiti sonucunda tanı konulabilmektedir.

Romatizmal hastalıklarda enfeksiyon benzeri bulgular gözlenebilir. Genel olarak uzuvlarda şişlik ve ödemler gözlenmektedir. Ağrı ve acı hissi kontrol altına alınmayan tedavilerde çok sık gözlenmektedir.

3-)Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrasında ilk etapta kandaki crp değerinin yüksek olması ya da ameliyat sonrasında vücudun kendini toplamaya çalıştığı süre boyunca vücudun ateşli olması sık sık gözlenen bir durumdur.

Genellikle kişinin istirahat etmesini takip eden süre içerisinde semptomlar hızla ortadan kaldırılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ