Damar Atması ve Ağrı

Damar Atması ve Ağrı

Damarda atma olarak tabir edilen damarın aniden hareket etmesi, damarda kasılmanın meydana gelmesi ve buna bağlı ağrı oluşumu çeşitli akut ya da kronik hastalıklardan kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir.

Damar atması halk arasında söylenen bir tabirdir. Genelikle bu durum damar içerisinde geçen kanın akımının, hızının ve debisinin değişimine bağlı olarak meydana gelmektedir. Damar atmasının birçok nedeni olabilmektedir. Damarda meydana gelen problemler uzun vadede oluşan şikayetler ile birlikte değerlendirilmelidir. Uzman hekimler tarafından yapılacak tetkikler ve muayeneler sonucunda doğru teşhis konulur ve gerekli tedavi doğru bir şekilde alınır.

Damar Atması ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Sonucu

Geçirilen çeşitli kazalar sonucunda ya da alınan sert darbeler sonucunda damarlarda çeşitli zedelenmeler meydana gelebilir. Bu zedelenmelerin bir kısmı kalıcıyken bir kısmı kısa süre içerisinde uygulanan tedaviler ile hızla geçer.

Travma sonucunda damar duvarında meydana gelen zedelenmelerin şiddetine bağlı olarak ağrı oluşumu, hareket kabiliyetinde değişim ya da kan akımının değişmesine bağlı olarak organ hasarları gözlenebilmektedir.

Travma sonucunda meydana gelen damar bozuklukları genellikle periferik damarlardır. Uzuvlara giden kan akımının etkilenmesine ve bu bölgelerde sorunlar meydana gelmesine sebep olmaktadır.

2-)Damar Tıkanıklığı

Damar tıkanıklığı özellikle yaşlı kişilerde ve sağlıksız beslenen kişilerde sıkça gözlenen bir durumdur. Diyabet hastası, yüksek tansiyon hastası ve obezite olan kişiler yüksek risk grubunu oluşturmaktadır.

Damar tıkanıklığı, kolesterol hastalığının sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Kötü huylu kolesterol olan ldl değerinin(kötü kolesterol) yükselmesi ile damarlarda sertleşme meydana gelmektedir.

Damar tıkanıklığı katı yağ tüketimine bağlı olarak da meydana gelebilir. Kilolu kişilerde sıklıkla gözlenir. Damar tıkanıklığına bağlı olarak damarda pıt pıt atma ve ağrı oluşumu gözlenebilir.

Genel olarak kan akımının azalmasına bağlı olarak çeşitli organ hasarları meydana gelir. Özellikle kalp rahatsızlıkları damar tıkanıklığına bağlı olarak çok sık meydana gelmektedir.

3-)Kalp Krizi

Kalp krizi esnasında ya da öncesinde haberci olarak damarlarda atma meydana gelebilir. Bu durum çoğu hasta tarafından diğer semptomlardan dolayı farkedilmemektedir. Özellikle sol göğüs bölgesinde ya da sol kolda ve buradaki damarlarda meydana gelen ani ağrılar kalp krizinin habercisi olabilmektedir.

Böyle durumlarda kişilerin çok dikkatli olması, en yakın sağlık kuruluşuna giderek yardım istemesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ