Damar Şişmesi ve Ağrı

  • 30 Ocak 2017
  • 22.679 kez görüntülendi.
Damar Şişmesi ve Ağrı

Damarda meydana gelen şişme ve ağrı çeşitli akut sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Genellikle akut nedenlerden meydana gelen oluşumlar kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir ya da yapılan müdahaleler ile hızla tedavi edilmektedir.

Damar şişmesi ve damarlarda meydana gelen ağrı kronik sebeplerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu tarz durumlarda damarlarda oluşan şişme genellikle yavaş şekilde seyreder ve tedavi edilmesi akut olgulara göre daha zor ve zaman alıcıdır.

Damar şişmesi ve ağrı birçok hastalıktan kaynaklı oluşabilir. Semptomların altında yatan sebepleri tam olarak bulabilmek için uzman bir hekime gitmek, gerekli tetkikleri yaptırmak ve en uygun tedaviyi alarak uygulamak gerekmektedir.

Damar Şişmesi ve Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı Sebepler

Alınan sert darbeler ya da geçirilen ciddi kazalar sonucunda damarlarda zedelenme meydana gelebilir. Darbe alınan bölgelerdeki kas, yağ ya da kemik dokusunda meydana gelen zedelenmeler de damarlarda şişmeye sebep olabilmektedir.

Böyle durumlarda travma bölgesinin dikkatlice muayene edilmesi, uygun tedavinin yapılması gerekmektedir. Kişiler iyileşme süreci boyunca zedelenen bölgeyi kullanmaktan kaçınılmalıdır.

2-)Hipertansiyon

Hipertansiyon hastalığı halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinmektedir. Kan basıncı normal değerlerinden daha yüksek seyretmektedir. Bu hastalık kalp ve damar hastalıklarına birinci derecede neden olmaktadır. Muhakkak kontrol altında tutulması gereken bir rahatsızlıktır.

Hipertansiyon hastalarında tuz kullanımına dikkat edilmemesine bağlı olarak damarlarda şişme meydana gelebilmektedir. Bu durum özellikle alt ekstremite bölgelerinde ödem oluşuna sebep olmaktadır.

Aynı zamanda bu hastalıkta kulanılan bazı ilaçlarda yan etki olarak damarlarda şişme ve ödeme neden olabilmektedir. Böyle durumlarda kişi muhakkak doktoru ile iletişime geçmeli ve kullandığı ilaçlar doktor kontrolünde değiştirilmelidir.

3-)Damar Hastalıkları

Damar hastalıkları kalıtsal olarak olabileceği gibi çeşitli çevresel etmenlerden dolayı ya da bazı hastalıklardan dolayı sekonder olarak da meydana gelebilmektedir. Oluşum nedeni ne olursa olsun damarlarda meydana gelen deformasyon damarda şişliklere ve damar ağrılarına yol açabilmektedir.

Damar tıkanıklıkları da damarda şişmelere ve şiddetli ağrılara sebep olabilmektedir. Bu tür oluşumlar genellikle zamana bağlı olarak oluşmaktadır. Kişinin ilaç kullanımının yanı sıra düzenli spor yapması ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Kronik damar tıkanıkları ileri evrelerde kalp krizine, inmeye neden olabilir. Hayati tehlike sağlayan bu durumlardan kurtulmak için uzman tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı büyük önem taşımaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ