Darbeye Bağlı Parmak Morarması

Darbeye Bağlı Parmak Morarması

Kişinin dışarıdan fiziksel yollarda aldığı darbelerden, sıkışmadan, çarpmalardan, burkulmalardan veya zorlamalardan dolayı bazı bölgelerde morarma meydana gelebilir. Bu durum ayak ve el parmakları için de geçerlidir. Bir çarpma, darbe veya sıkışma durumunda ortaya çıkan morarmalarına aynı zamanda hematom adı da verilmektedir.

Darbeye Bağlı Parmak Morarmasının Nedenleri Nelerdir?

Bir çarpma ve darbe sonucunda deri altındaki kılcal damarlar zarar görüp ezilebilir. Kanın deri altındaki bölgede toplanması nedeniyle morarma gerçekleşmektedir. Çarpılan parmakta morarma ortaya çıkmadan önce kızarma ve şişlik oluşmaktadır. Aradan belli bir süre geçtikten sonra bu kızarıklık ve şişlik kendini yavaş yavaş morarmaya bırakmaktadır. Aynı zamanda parmaklarda oluşan herhangi bir çizik ve kesikten sonra da bu bölgede morarma meydana gelebilmektedir. Bu morarma da yine yukarıda bahsettiğimiz gibi kılcal damarların yırtılıp zarar görmesinden kaynaklanmaktadır.

Darbeye bağlı morarmalarda ağrı çok uzun süre devam etmiyorsa, korkulacak herhangi bir durum yoktur. Hatta morarma olması durumun iyiye gittiğini göstermektedir. Çünkü morarmadan sonraki safha genelde hafif sararma ve iyileşmenin tamamlanması durumunun göstergesidir.

El ve ayak parmaklarında bazen morarma tırnak altında meydana gelmektedir. Bu morarma da kan toplanması sonucunda meydana gelmektedir. Darbe aldıktan sonra bölgeye buz koyulması ağrıyı azaltacaktır. Tırnak altında oluşan morarmaların tedavisinin doktor kontrolünde yapılması kişinin sağlığı açısından daha faydalı olacaktır.

Parmakların burkulması, zorlanması durumunda da aynı şekilde yumuşak doku zedelenmesi meydana gelmektedir. Böyle bir durumda da ilk işlem bölgeye soğuk bir şey koyup beklemektir.

Ayaklarda ve ayak parmaklarında oluşan morarma bazen giydiğimiz ayakkabıdan kaynaklı olmaktadır. Bu da tam anlamıyla darbe olmasa da ayakların uzun süre sıkışmasından dolayı meydana gelmektedir. Böyle bir durumda ayakların uzatılarak beklenmesi gerekmektedir. Ayakların uzun süre rahatsız bir ayakkabı içinde kalması sadece ayaklar ve ayak parmakları için sağlık problemi oluşturmaz. Bu durum sonraki dönemlerde başka sağlık problemlerine de neden olmaktadır.

Darbeye Bağlı Parmak Morarması Nasıl Tedavi Edilir?

  • Eğer bu morarma ciddi bir yaralanma sonucu oluşmadıysa, ilk başta sıcağı sıcağına parmağın üzerine buz koymak faydalı olacaktır.
  • Et iyice dövülerek moraran bölgenin üstüne koyulur. Bu morarmanın geçmesinde yardımcı olacaktır. Yine aynı şekilde biberiye yağı kullanmak da morarma için etkili olacaktır. Zeytinyağı, un ve bal karıştırılır, iyice yoğurularak hamur haline getirilir ve moraran bölgenin üstünde tutulursa morarma için iyi gelebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlere rağmen morarma, şişlik ve ağrı geçmiyorsa en yakın sağlık kuruluşundan ve uzman bir doktordan yardım isteyerek tedavi olmanız gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ