Deprem Hissi

Deprem Hissi

Özellikle geceleri deprem oluyor hissi şeklinde hissedilen durum kişinin paniğe ve endişeye kapılmasına neden olur. Kişide birden bire uykudan kalkma ve sıçrama gözlenebilir. Hissedilen sarsıntı, deprem kişideki bir takım fizyolojik veya psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklı görülebilir.

Durduk yerde yatak sallanıyormuş gibi veya deprem oluyormuş gibi hissediyorum şeklinde ifade edilen bu tarz durumlar ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden, MR ve çeşitli tetkik yöntemleri gerekli görülebilir. Bu yüzden tekrar eden şikayette muhakkak uzman doktora danışılması tavsiye edilir.

Deprem Oluyor Hissi Nedenleri Nelerdir?

Genellikle uykuda hissedilen sallantı, deprem oluyor durumu çoğu zaman baş dönmesine sebebiyet veren bir rahatsızlığın sonucu olarak görülmektedir. Çoğunlukla stres, yüksek tansiyon ve diyabet sorunu olan kişilerde rastlansa da altında yatan çok farklı nedenler olabilir. Eğer problem devam ediyorsa, kesinlikle uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Psikolojik Etkenler

Modern çağın sorunlarından olan stres, endişe ve kaygı gibi duygu halleri vücutta fizyolojik olarak sonuçlar doğurabilir. Yatağa yatıldığında hissedilen deprem oluyor hissi veya sallanma durumu aşırı stresin sonucu olarak görülebilir. Psikolojik etkenler, kişide baş dönmesine sebebiyet vererek şikayet ortaya çıkar.

Özellikle çok stres altında çalışanlarda daha fazla görülmektedir. Eğer sorun stres kaynaklıysa genellikle kısa zaman içinde geçer. Eğer şikayet tekrarlıyorsa, altında yatan nedenin doğru tespiti ve nedene yönelik tedavi için tıbbi destek alınmalıdır.

Yüksek Tansiyon

Kan dolaşımında damarlara uygulanan kan basıncının artmasıyla birlikte yüksek tansiyon baş gösterir. Halk arasında oldukça yaygın olan yüksek tansiyon kendini; baş ağrısı, baş dönmesi, kulak çınlaması, nefes darlığı, kalp atışlarının düzensiz olması gibi bulgularla gösterir. Kulak çınlaması ve baş dönmesi kişide sanki deprem oluyormuş hissi yaratabilir. Ancak bu tür şikayet tek başına tansiyon yüksekliğinin göstergesi olamaz. Beraberinde diğer semptomların izlenebilmesi ve doğru tanı için uzman doktora gidilmelidir.

Şeker Hastalığı

Kandaki şeker oranının yüksek olması şeker hastalığı(diyabet) olarak bilinir. Diyabete her yaştan kimsede rastlanabilir. Rahatsızlığın belirtileri şunlardır;

  • Gün içinde çok sık idrara çıkmak,
  • Halsizlik, yorgunluk,
  • Kilo kaybı,
  • Çok çabuk yorulma,
  • İştahsızlık

Kişinin çok çabuk yorulması ve kendini halsiz hissetmesine bağlı olarak deprem oluyormuş hissi oluşabilir. Ancak direkt olarak diyabet hastalığından kaynaklandığı söylenemez.

Kulak Rahatsızlıkları

İşitme ve dengeden sorumlu kulakta oluşabilecek rahatsızlıkların sonucunda kulakta çınlama, uğultu ve ağrı gibi semptomlar belirebilir. Kulak çınlaması, uğultusu kişide sanki deprem oluyormuş hissi uyandırabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emre dedi ki:

    İyi akşamlar, deprem oluyormuş gibi his bende de hasıl oluyor, özellikle de eve geldiğim zaman sanki deprem oluyor gibi hissediyorum.

BİR YORUM YAZ