Derimde Bir Şey Geziniyor Hissi

Derimde Bir Şey Geziniyor Hissi

Deri karıncalanması genel olarak deride bir şeyin gezinmesi olarak ifade edilmektedir. Bu durum bireylerde sıklıkla ortaya çıkabilen ve günlük hayatta kaşıntı nedeniyle zor anlar yaşatan bir sorundur. Hafif bir şekilde başlayan kaşıntı, zaman geçtikçe şiddetlenebilir, kaşıntıya bağlı olarak uykusuzluk ve bireyin aşırı gergin olması gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Deride Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Kaşıntıya neden olan faktörler, genellikle dış etmenlerdir. Cildin tamamında ortaya çıkabileceği gibi belli bir bölgede ya da farklı zaman dilimlerinde farklı bölgelerde de ortaya çıkabilmektedir. Kaşıntının ortaya çıkmasında etkili olan ve bireye rahatsızlık veren bu durumun başlıca belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

  • Kimyasal ürünlerle doğrudan cildin teması, kaşıntı ve buna bağlı olarak cilt tahrişlerine yol açabilmektedir.
  • Bireyin alerjisi var ise, yumurta ve süt gibi doğrudan reaksiyon gösteren besinlerin tüketimi de kaşıntıya ve cilt üzerinde kabarcıkların meydana gelmesine yol açabilir.
  • Çeşitli cilt hastalıklarından kaynaklanan kaşıntı hissi de burada belirtilmelidir. Özellikle deride döküntü ve pullanmaya neden olan egzama, sedef ya da mantar türü cilt rahatsızlıklarında, kaşıntı hissi rahatsız edici derecede yoğun olabilmektedir.
  • Cildin gerektiği kadar su alamaması sonucunda kuruyan ciltte de kaşıntı sorunu ortaya çıkabilmektedir.
  • Bazı fizyolojik rahatsızlıkların ve sinirsel hastalıkların sonucunda da kaşıntı durumu nadiren de olsa görülebilmektedir.

Deride Kaşıntının Tedavisi

İlk olarak bireyde kaşıntıya neden olan faktör ortaya çıkarılmalı ve hastalığın tanısı doktor tarafından konulmalıdır. Tedavinin ilk aşamasında, bireyin çeşitli testleri yaptırması son derece önemlidir. İdrar ve kan tahlillerine ek olarak, en detaylı şekilde uygulanan alerji testine de girmesi gerekmektedir.

Deride meydana gelen ve böcek geziniyormuş hissine neden olan bu kaşıntı, daha çok yaz aylarında ortaya çıkmaktadır. Kaşıntının yanı sıra ciltte tahriş, döküntü ya da aşırı kızarıklık da ortaya çıkıyorsa, acilen doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle aşırı kuru cilt, mantardan kaynaklı enfeksiyonel durumlar, aşırı derecede protein içerikli besinlerin tüketilmesi ya da bazı kan hastalıklarında da kaşıntı sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Tedavi sürecinde genel olarak doktorun yönlendirmesi ile hareket edilir. Problem alerjik kaynaklı ise genellikle alerjik haplarla sorun tedavi edilebilmektedir. Ancak mevsimsel bir alerji söz konusu ise, her yıl yılın aynı dönemlerinde kaşıntı sorunu nüksedebilir. Bununla birlikte, cilt rahatsızlıklarından kaynaklı kaşınmalarda, ciddi bir tetkik ve tedavi süreci uygulanmalıdır. Birey tedavi süresi boyunca doktorun tavsiyelerine kulak vermeli, doktordan habersiz çeşitli ilaçları kullanmamalıdır. Aksi halde daha başka sağlık sorunları da ortaya çıkabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ