Deriye Dokununca Acı

Deriye Dokununca Acı

Deriye dokununca acı oluşumunun birçok dış ya da iç (hastalık) kaynaklı nedeni olabilmektedir. Genellikle kısa süreli meydana gelen deride acıma hissi akut bir çevresel etmenden kaynaklı meydana gelmektedir. Kronik bir hal alan deride dokununca acıma hissi altında bir hastalık etmeni taşıyor olabilir.

Deride Dokununca Acı Oluşum Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Kaynaklı Nedenler

Deride meydana gelen travmadan kaynaklı olarak acı, ağrı oluşumu söz konusu olabilmektedir. Deri üzerine yapılan bir uygulamanın deride oluşturduğu hasara bağlı olarak yanma, kızarma ve dokununca ağrı, acı oluşumu söz konusu olabilir.

Özellikle kadınlarda cilt üzerindeki tüylerin alınması için sıklıkla kullanılan bir yöntem olan ağda cilde verdiği tahribattan dolayı bu tür etkiler oluşabilmektedir. Hassas ciltli kişilerde ya da hassas bölgelerde yapılan uygulamalarda bu durum daha ağır bir şekilde seyredebilmektedir. Deri üzerinde çarpma-vurma, yaralanma gibi kazalar sonucunda meydana gelen hasarlar sonucunda da kişinin hareketi esnasında ya da dokunma esnasında aynı şekilde dayanılmaz acılar hissedilebilir.

2-)Çeşitli Yanıklar

Cildimizin her yerini kaplayan koruyucu tabaka görevi gören derimizin belirli bir derecenin üzerindeki sıcaklık ile temas etmesi sonucunda deride çeşitli boyutlarda yanıklar oluşabilmektedir. Oluşan yanıklar uzman hekimler tarafından derecelerine göre gerekli tedavi şekli uygulanarak kontrol altına alınır.

Oluşan yanıkların kesin olarak geçmesi için deride meydana gelen hasarlı bölgenin kendi kendini yenilemesi gerekmektedir. Bu durum yanığın boyutuna göre değişiklik göstermektedir. İyileşme süreci içerisinde hasarlı bölgeye dokunulması ağrı ve acı oluşumuna sebep olabilmektedir.

3-)Cilt Hastalıkları

Çeşitli cilt hastalıklarına bağlı olarak kişinin cildinde lekeler, kızarıklıklar, kuruluk, cilt çatlaklıkları oluşabilir. Böyle durumlarda hasarın meydana geldiği bölgeler normal deri dokusuna göre daha hassas olabilir, dokunulması durumunda kişi ciddi boyutlarda ağrı ve acı hissedebilir. Hastalığın türüne bağlı olarak meydana gelen temas durumları hastalığın daha da ilerlemesine sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli olunması gerekmektedir.

Uzun süreli cilt hassasiyetlerinde, dokunulunca meydana gelen cilt ağrı ve acılarında kişiler sedef, ürtiker, egzama gibi çeşitli kronik cilt enfeksiyonları akla getirilmelidir. Bu hastalıkların erken evrede tespiti yayılım hızını ve bölgesini azaltmaktadır. Bu sebeple erken evrede teşhisin kişinin sağlığı açısından büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ