Dil Ucunda Uyuşma Neden Olur?

Dil Ucunda Uyuşma Neden Olur?

Dilde oluşan uyuşmalar ya da dil ucunda hissedilen karıncalanma, kısa süreli hissizlik farklı sebeplerden ötürü oluşabilir. Genel olarak gündelik hayatta da sıklıkla rastlanabilecek olan dil ucu uyuşması her yaşta fazla sıcak teması ile kendisini gösterir. Bundan daha nadir olarak da dil ucunda soğuk teması ile uyuşma, karıncalanma olabilir. Bu durum eğer uzun süreli devam ederse fazla sıcak müdahalesinden ötürü papillalar zarar görmüş olabilir ve bu durum da kişide daha büyük sıkıntılara sebep olabilir. Papilla zarar görmesi sonucu dilde kararmalar, renk değişimleri, tat kaybetme ya da dilde uyuşma, hissizleşme olabilir.

Dildeki uyuşuklukların bir sebebi de kişinin anestezik ya da lokal anestezik bir kimyasal maddeye dil ucuyla temas etmesi ile olur. Bir süre dilde uyuşma ve hissedememe durumu gerçekleşir. Kişinin dilinin ucuyla acı biber ya da tat olarak çok acı olan bazı bitkilere temas etmesi sonucu da aynı durum gözlenir. Dağdan mantar toplayan bazı köy halkında bu duruma sıklıkla rast gelinir. Dilinin ucu ile tatmaya çalışan fakat zehirli ve halüsinojen içerikli olan maddelerle temas eden dilde hasarlar oluşur. Bu gibi sebeplerden başka daha ciddi bir hastalığın da habercisi olarak gözlenebilir. Kişinin yaşına, varolan hastalıklarına göre de bu durum değişecektir.

Dilde Uyuşma Neyin Habercisi Olabilir?

Migren, alerjik bazı reaksiyonlar, diş ameliyatları, yüz felci, hipotiroidi gibi durumlarda da uyuşma gözlenir. Dildeki uyuşmalar kimi zaman nörolojik bir hastalığın habercisi olabilir. Bu durum ciddidir ve kişinin mutlaka uzman hekime danışması tedavi sürecini çok erken başlatması gerekir.

Parestezi

Dildeki sinir uçlarında oluşan hasardan ötürü dilde hissetmeyle ilgili sorunlar yaşanabilir. Genellikle dişte yapılan bir cerrahi müdahale esnasında, örneğin; 20’lik diş alınması, kanal tedavisi gibi durumlarda sinir ucu hasarı oluşabilir. Parestezi vücudun herhangi bir yerinde de meydana gelebilir ve uyuşma olarak kendini gösterir.

MS Hastalığı

Nörolojik bir hastalık olan Multipl Skleroz(MS) hastalığında dilde ve vücudun diğer bölgelerinde uyuşmalar olabilir.

Alerji

Kişinin alerjisinin olduğu bazı besinleri alması durumunda dilde uyuşma, karıncalanma, bazen kızararak şişme söz konusu olabilir. Bu nedenle alerjik reaksiyonlarda en kısa sürede doktora gitmek gerekir.

Hamilelik

Gebelik esnasında hormonların da etkisi ile vücutta oluşan bazı değişimlerden birisidir. Kan basıncının artması, ödem oluşması ile birlikte karıncalanma ve uyuşma olarak kendisini gösterir.

Beyin Hasarları

Beyinde oluşan bir hasar ve dildeki sinirlere neden olabilecek olan bir hasar durumunda kişide o bölgede oluşabilecek her türlü rahatsızlık gözlenebilir. Uyuşmalar, kasılmalar ve karıncalanmalar kaçınılmaz olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ