Dilde Çıkan Kırmızı Noktalar

Dilde Çıkan Kırmızı Noktalar

Tat alma fonksiyonunu sağlayan dilin üzerinde tat alma tomurcukları bulunur. Bu yapılar papilla olarak ifade edilir. Çoğu zaman dilde çıkan kırmızı noktalar, kabarcıklar papilla yapılarında iltihaplanma olması akabinde baş gösterir.

Yemek yerken veya bir şeyler içerken dilin yanlışlıkla ısırılması ve çok sıcak yiyecek veya içeceklerin tüketilmesi akabinde dilde kırmızı kabarcıklar baş gösterebilmektedir. Bunların dışında dilde çıkan kırmızı noktaların birçok sebebi mevcuttur.

Dilin Üzerinde Kırmızı Kabarcıklar Neden Olur?

Dil yüzeyinde göze çarpan kırmızı kabarcıkların daha çok iltihaplı papilla yapılarından kaynaklandığından bahsetmiştik. Papilla iltihabıysa yalnızca dilin ısırılması veya sıcak yiyeceklerin tüketilmesi durumunda olmaz. İltihaplanmanın altında yatan pek çok neden olabilir. Doğru tetkik ve tedavi yöntemi için uzman doktora başvurulmasında yarar vardır.

İçeriğin devamında ilk olarak dilde çıkan kırmızı kabarcıkların nedenlerinden ardından tedavi yöntemlerinden bahsedilmiştir.

Sigara Kullanımı

Sigara içmek yalnızca solunum yollarını olumsuz etkilemez, aynı zamanda dildede tahrişe yol açar. Kullanılan sigaranın dumanı dildeki papilla yapılarında iltihaba sebebiyet vererek, kırmızı kabarcık oluşumunu tetikler.

Yanlışlıkla Dilin Isırılması

Gün içinde yemek yerken veya bir şeyler içerken dilin yanlışlıkla ısırılması olayı hemen hemen herkesin başına gelmiş bir durumdur. Dilin yanlışlıkla ısırılması durumunda dilde kırmızı kabarcık oluşumlarına sık rastlanır. Bu nedenden meydana gelen kabarcıklar genellikle kısa sürede içinde kendiliğinden iyileşmektedir.

Çok Sıcak Yiyecek veya İçecek Tüketimi

Haddinden fazla sıcaklıktaki yiyecek veya içeceklerin dille temas etmesi durumunda dildeki tat almamızı sağlayan tomurcuklarda tahriş ve dilde yanmaya neden olabilir. Tahribata bağlı olarak kırmızı kabarcıklar meydana gelebilir.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sistemimizin çeşitli etkenlere karşı verdiği tepki olarak bilinen alerjik reaksiyonlar da, dildeki kırmızı kabarcıkların nedenleri arasındadır. Özellikle tüketilen gıda ürünlerine karşı oluşan alerjiden ötürü sık rastlanır. Genellikle alerjen etken maddenin etkisi geçtikten sonra kabarcıklar ortadan kalkar.

Vitamin Eksikliği

Beslenme programlarıyla yeterli oranda vitamin alınamaması akabinde vitamin eksikliği sorunu baş gösterir. Vitamin eksikliği dildeki papillalarda iltihaplanmayı tetikleyerek, kabarcık oluşumuna yol açabilir.

Ağız Kuruluğu

Ağız içinin haddinden fazla kuru olması ve yeterince nemli olmaması, dilde kabarcık ve tahribata yol açabilir.

Diğer Nedenler

  • Psikolojik etkenler(stres, endişe vs.),
  • Virüsler(uçuk virüsü vs.),
  • Diyabet(şeker hastalığı)

Dildeki kabarcıklıkların kaç zamanda bir tekrar ettiği ve ne kadar süre devam ettiği gibi detaylar tanı aşaması açısından oldukça önemlidir. Eğer durduk yerde herhangi bir travma etkeni(dili ısırma, dilde yanma vs.) olmadan, dilde kabarcıklar beliriyorsa bir an evvel uzman doktora başvurulmasında yarar vardır.

Dildeki Kırmızı Kabarcıkların Önlenmesi ve Tedavisi için Ne Yapılmalıdır?

  • Ağız hijyenine ve diş temizliğine özen gösterilmeli.
  • Stres dildeki iltihaplanmayı tetikleyici olabileceğinden, uzak durulmasında yarar vardır.
  • Sigara kullanımından uzak durulmalıdır.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenme programları izlenmelidir.(vitamin eksikliğinden ötürü doğabilecek dildeki problemleri önleyicidir)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ