Dilde Kitle

Dilde Kitle

Tat alma ve konuşma gibi pek çok fonksiyonun gerçekleştirilmesinde katkıda bulunan dilde, kitle veya sertlik oluşumu görülebilmektedir. Dil; papilla, mukoza tabakası ve kaslardan meydana gelen bir organdır. Papillalarda bulunan tat alma tomurcukları sayesinde tüketilen besinlerden tat alınmasını sağlar.

Dilde göze çarpan kitle akıllara ilk olarak dil kanserini getirir. Kitle tek başına dil kanseri bulgusu olmayabilir, altında yatan başka nedenler de söz konusu olabilir.

Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında en fazla görülen ağız kanser türlerinden birisi dil kanseridir. Aşağıdaki bulgularla baş gösterebilir;

  • Dil üzerinde göze çarpan yumru, kitle
  • Konuşma, çiğneme ve yutkunma esnasında zorlanma(dilin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesi),
  • Boğaz iltihabı ve boğaz yarası,
  • Dil yüzeyinde göze çarpan kırmızımsı/beyazımsı benekler

Dil kanserinin ilerlemesi, yakın çevresindeki çene ve kulağı etkileyerek bu bölgelerde ağrı duyulmasına yol açabilir.

Dil Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Dil kanserinin en yaygın nedenleri; sigara ve alkol kullanımıdır. Ancak bunun dışında pek çok faktör tümör oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Sigara İçmek

Sigaranın zararları saymakla bitmiyor. Sigara içmek, dil ve ağız içinde çeşitli tahrişlere yol açar. Dilin yüzeyinde oluşturduğu tahribat/yıpranma neticesinde dil kanseri oluşumunu tetikler. Sigara veya tütün mamülleri kullanan kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir.

Alkol Kullanmak

Bir çok organın çalışma fonksiyonunu olumsuz etkileyen alkol, dile zarar vererek kanser oluşumunu tetikleyebilir. Fazla alkol alan kişilerde rastlanmaktadır. Hem sağlıklı yaşam hem de olası dil kanseri oluşumunu önlemek adına; alkol bırakılmalı veya azaltılmalıdır.

Kalıtsal Faktörler

Ailesinde kanser söz konusu olan kişide, genetik etkenlerden ötürü dil kanseri görülme ihtimali daha yüksektir. Dilde kitle veya başka bir semptomla ilgili şikayette uzmana gidildiğinde, ailede kanser vakası varsa bilgi verilmesinde fayda vardır.

Uygunsuz Diş Protezleri

Dişlerdeki hasarı tedavi etmek amacıyla diş protezleri uygulanır. Uzman tarafından yerleştirilen diş protezinin ağız içine tam oturmamasından dolayı dilde tahrişe ve zedelenmeye yol açabilir. Dildeki tahrişin ilerlemesi halinde ise dil kanseri baş gösterebilir.

Diğer Nedenler

  • Yaşlılık,
  • Sağlıksız beslenme. Yeterli miktarda meyve, sebze tüketilmemesi

Dilde kitle ufak zedelenmelerin sonucu olabileceği gibi çok ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu yüzden şikayetin kesinlikle göz ardı edilmemesi ve doğru tanı-tedavi için mutlaka uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ