Dilde Küçük Nokta Halinde Yara Çıkması

Dilde Küçük Nokta Halinde Yara Çıkması

Çoğunlukla yetişkinlerde görülen dil yarası günümüzde bebeklerde ve çocuklarda da sık görülen bir sağlık sorunu olmaya başlamıştır. Kişiye büyük rahatsızlık veren dil yaraları genellikle geçicidir ve belirgin bir zararı yoktur. Sebebine göre farklı boyutlarda görülebilen dil yaraları bazen küçük bir nokta halinde bazen ise çok daha büyük boyutlarda görülebilmektedir.

Çok sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi ufak dil yaralarına neden olan başlıca sebepler arasında yer almaktadır. Dil yaralarını tedavi etmek için soğuk ürünler tüketmek, bir süre sıcak yiyeceklerden uzak durmak etkili olacaktır. Aniden ve sebepsiz ortaya çıkan dil yaralarının ise acilen doktor muayenesinden geçmesi önerilmektedir.

Dilde Oluşan Yaraların Nedenleri Nelerdir?

Dil yaralarının oluşmasında birçok farklı faktör bulunmaktadır. Dilin yanlışlıkla ısırılması, sıcak yiyeceklerin aniden dille temas etmesi gibi nedenler dilde ufak yaralara neden olmaktadır. Geçici olan bu yaraların yanı sıra belirli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan dil yaralarının olduğu da bilinmektedir. Genellikle dilin üst yüzeyinde çıkan yaralar ufak noktalar halindedir ve oval şekildedir. Bazı kişilerde ise dilin altında ya da orta bölgesinde uçuk çıktığı gözlenmiştir. Yaraların tamamı kişinin sosyal yaşamını olumsuz olarak etkilemektedir.

Dil yaralarına neden olan daha ciddi rahatsızlıklar arasında ise viral veya bakteriyel ağız enfeksiyonu, Herpes simpleks enfeksiyonu, Oral liken planus, Oral pamukçuk, lupus, çeşitli otoimmün hastalıklar, kan dolaşımı iltihabı (behçet hastalığı) ve Crohn hastalığı gibi hastalıklar yer almaktadır. Bu hastalıkların tamamında dil yaraları yan belirti olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında ağzın yeterli düzeyde temizlenmemesi, grip ve enfeksiyon hastalıkları da dil üzerinde yaralara neden olan etkenler arasında yer almaktadır.

Dil Yaralarının Belirtileri Nelerdir?

Dilde oluşan yaraların birçok farklı belirtisi bulunmaktadır. En sık görülen belirtiler arasında dil üzerinde ufak lezyonlar, dilin hassaslaşması, dil üzerinde acı hissi, yanma, dil üzerinde ya da altında çıkan yaralar ile dilin asitli ürünler tüketilmesi esnasında acıması gibi belirtiler yer almaktadır.

Dil Yaraları Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Dil yarasına neden olan etken araştırıldıktan sonta tedavisi hızlı bir biçimde yapılmalıdır. Kişinin günlük hayatında büyük sorun yaratan dil yaralarından kurtulmak için doğal ürünler kullanmak etkili olacaktır. Dil yaralarını tedavi etmek için kullanılan yöntemler arasında aloe vera ürünleri ilk sırada yer almaktadır. Aloe Vera içeren ürünlerin tüketimi dilde oluşan yaralar üzerinde olumlu etki yapacaktır. Bunların yanı sıra kabartma tozu, tuz gibi doğal ürünlerin de dil yaraları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

Fakat alerjik veya daha başka komplikasyonlara karşılık, her ihtimale karşın uzman hekime başvurmakta yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ