Dildeki Sarılık

Dildeki Sarılık

Dildeki sarılık ya da dilde pas lekesi olarak isimlendirilen dil sararması, beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak rahatsızlık ciddi boyutlara ulaşma riskine de sahiptir. Bazı durumlarda kullanılan hormon ilaçları, bazen ise çok fazla sigara kullanımı durumun tetikleyicisi olabilmektedir. Bazı bireylerde ise diyabet, astım ya da vitamin eksikliği gibi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir.

Dilde Sararma Oluşumu

Kas tabakasından meydana gelen dil, mukozayla kaplı bir organdır. Tükürük bezleri yardımı ile işlevsel hale gelir ve farklı tatların hissedilmesi için çok önemlidir. Papilla adı verilen kabarcıklar sayesinde birey, dili ile tatları alabilmektedir. Dil yüzeyinde mukoza bulunur ve tükürük bezleri sayesinde dil işlevsel hale gelir. Birey, sıvı ağırlıklı beslendiğinde ya da sigara kullanımını artırdığında burada bulunan mikroorganizmalar, yemek artıkları ve ölü hücreler birikir ve bu da sarı bir görünüme neden olur. Bireyin beslenmesi ağırlıklı olarak katı gıdalardan oluşmaktaysa bu gıdalar, dil üstünde bir tür temizleyici rolü üstlenmekte ve bu gibi birikintilere engel olmaktadır.

Dil üzerinde sarılık değil de beyazlık oluşması ise ağız mantarı riskini akla getirmektedir. Eğer beyazlık yalnızca sabahları oluşmakta ise, bu durum gece boyunca burada biriken yabancı maddeler ve hücrelerden kaynaklanmaktadır ve gün içinde dil normal rengine geri dönecektir. Bu nedenle endişelenmeyi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Ancak dil üzerindeki beyazlık uzun müddet devam ediyorsa, ağız içinde maya mantarlarının bulunuyor olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu mantarlar da dilde pas rengine benzer bir renklenmeye sahip olabilmektedir.

Dildeki Sarılık Nasıl Geçer?

  • Sağlığı tehdit eden bir durum söz konusu olmadığında, bu sarılık evde tedavi edilebilir. Bunun için diş fırçası kullanılarak dil temizlenmelidir.
  • Dil tam orta kısmından arkaya doğru, daha sonra yan taraflardan yine öne doğru fırçalanarak temizlenebilir.
  • Ağız ve diş sağlığının olumlu yönde devam etmesi için dil sağlığı ve temizliği de önemsenmelidir.
  • Tedavi öncesinde, sebebin ortaya çıkarılması büyük önem taşımaktadır. Aft nedeniyle ortaya çıkan dil sarılığı da uygun tedavi kullanılarak ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Dil için özel üretilmiş olan fırçalar piyasada satışa sunulmaktadır. U şekline sahip olan bu fırçalar dilin yüzeyini kısa zamanda ve oldukça pratik bir şekilde temizlemektedir. Bu fırçalardan kullanılarak dilin temizliği düzenli olarak yapıldığında ve düzenli beslenme uygulanmaya başlandığında, dilde sarılık sorunu da kısa zaman içinde ortadan kalkacaktır.
  • Temizleme uygulaması sonrasında kullanılacak susam yağı da temizliğin kalıcı olmasına yarar sağlayacaktır. Yine fırça yardımıyla bu yağ dile uygulanabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ