Dilin Arkasındaki Papillaların Büyümesi

Dilin Arkasındaki Papillaların Büyümesi

Tat alma ve konuşma gibi önemli fonksiyonları gerçekleştiren dilin üzerinde, papilla adı verilen yapılar mevcuttur. Bunlar sayesinde tat alma işlevi yerine getirilir. Dilde kimi zaman kızarıklık, şişlik, kabarcık gibi sorunlar baş gösterebilmektedir. Özellikle dilin yanlışlıkla ısırılması, aşırı sıcak yiyecek veya içeceklerin tüketilmesi gibi durumlarda dil zarar görebilir.

Dilin üzerinde hafif pütürümsü bulunan yapılara papilla adı verilir. Papillalarda yer alan tat alma tomurcukları(sinir uçları) sayesinde dil, tat alma eylemini gerçekleştirmiş olur. Dilde bulunan papillaların hasar görmesi durumundaysa tat alma duyusu tam olarak yapılamaz ve kişi bu durumda yediği ve içtiği şeylerden doğru düzgün tat alamaz.

Dilde Papilla Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Dilde göze çarpan kabarcıkla birlikte ağrı söz konusuysa, iltihaplı papilla olduğundan şüphelenilir. Genellikle ağrı ile görülen dildeki kabarcığın altında yatan bir çok neden olabilir. Şikayetin doğru tanısı ve tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Dilin Yanlışlıkla Isırılması

Konuşurken veya yemek yerken dilin yanlışlıkla ısırılması durumuna rastlanabilmektedir. Bu durumda dildeki papillalar zarar görerek, tepki olarak şişlik belirebilir. Bundan kaynaklı kabarcık genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden iyileşir.

Dilin Yaralanması

Dile dışarıdan veya ağız içindeki bir cisimden ötürü alınan sert darbeler bu şikayete yol açabilir.

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin etken maddeye verdiği cevap olarak bilinen alerji, papilların büyümesine sebebiyet verebilmektedir. Tüketilen bazı besinlere bağlı olarak dilde şişme ve ağrı şikayetlerine rastlanabilir.

Sıcak Yiyecek ve İçeceklerin Tüketilmesi

Dilin sıcak besinlerle temas etmesi, dilde şişlik oluşumunu tetikleyebilir. Sıcak yiyecek ve içeceklerin yanı sıra çok acı, baharatlı besinlerin ve asitli içeceklerin tüketilmesi durumunda da dil yüzeyindeki papillalarda şişme görülebilir.

Vitamin Eksikliği

Sürekli olarak dengesiz ve sağlıksız beslenme programlarının takibi, vitamin eksikliğine sebebiyet verir. Vitamin eksikliği bir çok sağlık sorununu doğurabileceği gibi dilde kabarcıkların oluşmasına da yol açabilir.

Sigara İçmek

Papillaların şişmesi ve iltihaplanmasının en yaygın nedenlerinden biri, sigaradır. Sigara dumanından ötürü dilde tahriş ve bunun akabinde kabarcıklar gözlenebilir.

Yukarıda anlatılanların dışında dildeki kırmızı kabarcık, ağız kanseri gibi daha bir çok ciddi sağlık sorununun göstergesi olabilir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ