Diş Çekimi Sonrası Oluşan Beyazlık

Diş Çekimi Sonrası Oluşan Beyazlık

Diş çekimi işlemi sonrasında çeşitli problemler meydana gelebilir. Bu durum doktorun dikkatsizliği sonucunda ya da problemin ciddiyetine bağlı olarak meydana gelmektedir ve çok nadir olarak gözlenmektedir.

Bazı durumlarda ise diş çekimi sonrasında hastanın kendisi tarafından farkedilen ancak ciddi bir problem oluşturmayan durumlar da oluşabilmektedir. Diş çekimi sonrasında çekilen diş yerinde oluşan beyazlık da genellikle bu durumlardan bir tanesidir. Nadir olarak ciddi bir problemden dolayı meydana gelmektedir.

Diş Çekimi Sonrası Beyazlık Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyon Kaynaklı

Diş çekiminin yeterince steril bir ortamda yapılmaması, diş çekimi sonrasında hastanın yeterince dikkatli davranmaması sonucunda diş çekiminin olduğu bölgede enfeksiyon gelişimi gözlenebilmektedir. Böyle bir durumda diş etinde beyaz, sarı renkli oluşumlar meydana gelebilmektedir.

Enfeksiyon kaynaklı oluşumlarda genellikle ağrı oluşan beyazlığa eşlik etmektedir. Kişi ağrıdan duramaz hale gelebilmektedir. Enfeksiyon kaynaklı oluşumları ve ağrıyı önlemek için diş çekimi öncesinde ya da hemen sonrasında doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı genellikle gerekmektedir.

2-)Kalan Diş Parçaları

Bu durum oldukça nadir gözlenen bir durumdur. Parçalanan dişlerin çekimi esnasında gözlenebilen bir durumdur. Genellikle doktor hatası sonucunda meydana gelir. Çekim sonrasında rahatlıkla gözlenebilir, bazı durumlarda çekim esnasında şişlik oluşumu bunun gözlenmesini engelleyebilir.

Kalan dişin farkedildiği takdirde hiç zaman kaybedilmeden hızla çekilmesi gerekmektedir. Parçalı dişlerin çekimi sonrasında böyle bir durum oluşumunu engellemek için doktor tarafından tekrar tekrar kontrol yapılmalıdır.

3-)Çene Kemiğinin Gözlenmesi

Bu durum daha çok cerrahi müdahale ile diş çekimlerinin olduğu durumlarda gözlenmektedir. 20’lik dişlerin çekimi esnasında diş etinin yarılması ardından bu bölgeye dikiş atılması sıkça yapılan bir işlemdir. Dikişlerin bulunduğu süre boyunca bir beyazlık gözlenmesi olağan bir durumdur, kişinin telaş yapmasına gerek yoktur.

Bazı durumlarda dikişlerin enfeksiyon kapması sonucunda beyaz bir oluşum gözlenmektedir. Böyle bir durumda kişinin ekstra dikkat etmesi gerekmektedir, doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı faydalı olabilmektedir. Böyle bir durumda mutlaka diş hekiminize danışınız.

NOT: Diş çekimi sonrasında oluşan beyazlık, diş etinin kendi renginden kaynaklı olabilir. Özellikle operasyon esnasında çok müdahale olan ve ilaçlar ile temas eden diş etlerinde bu tarz değişiklikler olabilmektedir, birkaç gün sonra geçen bu tarz olgular tehlikeli bir durum içermemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ