Diş Çekiminden Sonra Parça Kalması

Diş Çekiminden Sonra Parça Kalması

Diş çekiminin düzgün bir şekilde yapılmadığı bazı durumlarda ya da diş çekiminin uzman kişiler tarafından yapılmadığı durumlarda dişin yanlış şekilde çekilmesi, diş çekimi ardından parça kalması sıkça gözlenen bir durumdur. Bu durum kişinin sağlığını ciddi boyutlarda etkileyebilir.

Diş çekimi sonrasında kalan parça kişinin kanının zehirlenmesine neden olabilir, diş eti yaralarına ve kanamalarına yol açabilir ve operasyon sonrasında kanamanın durmamasına sebep olabilmektedir.

Diş kökleri, direkt olarak sinirlerimiz ile bağlantılıdır. Bu sebeple diş köklerinde meydana gelen yanlış bir uygulama ya da zorlama direkt olarak sinirlerde tahribata sebep olabilmektedir. Kişi bu sebepler ile diş sağlığına mümkün olduğunca özen göstermeli, diş ve diş eti ile ilgili sorunlarında ilk olarak işin uzmanı olan diş hekimlerine danışmalı, gerekli muayeneyi olmalıdır.

Diş Çekiminden Sonra Parça Kalmasının Nedenleri Nelerdir?

Diş Çürükleri

Çürük dişler genellikle meydana gelen dayanılmaz diş ağrılarının başlıca sebeplerini oluşturmaktadır. Diş çürükleri genetik faktörlerden dolayı meydana gelebileceği gibi çeşitli çevresel faktörlerden de meydana gelebilmektedir. Çürük dişlerin çekimi bazı durumlarda daha zorlu olabilmektedir.

Çürük diş, çekim esnasında parçalanabilir. Böyle bir durumda doktor parçaları tek tek çekmelidir. Ancak bazı durumlarda özellikle çok parçalı bir dişin çekimi esnasında geride diş unutulması gibi bir hata yapılabilmektedir.

Diş Hekimi Tecrübesizliği

Bu durum tamamen hasta kaynaklı olmayıp diş hekiminin yeterli bilgisinin olmaması ya da pratikliğinin az oluşu ile alakalıdır. Diş hekiminin bu tecrübesizliğine ek olarak dikkatsiz davranışları böyle sonuç ile karşılaşılmasına sebep olabilmektedir.

Diş hekiminin dişin bir kısmını çekmesi ve bir kısmının geride kalması durumunda genellikle farkedilmeden meydana gelen bir olgudur. Böyle bir durum ya farklı bir diş hekimi uzmanı tarafından farkedilir ya da hastanın artan diş ağrısı ve şikayetleri sonucu muayenede tespit edilir.

Bu durum günümüzde teknolojinin ilerlemesi, bilgi aktarımının kolaylaşması ve yeni yetişen diş hekimlerinin daha donanımlı olmasından kaynaklı çok sık gözlenen bir sorun değildir. Ancak yapılan incelemeler literatürde böyle problemlerin olduğunu ortaya çıkarmaktadır.

NOT: Diş çekiminden sonra parça kalması şeklinde anlaşılan bazı yanlış olaylar meydana gelebilmektedir. Bu durum genellikle kişinin anestezi etkisinde olmasından kaynaklanmaktadır. Bazen ise diş çekimi esnasında diş etinde meydana gelen tahribatlar bu duruma sebep olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ