Diş Etim Ağrıyor Ne Yapabilirim?

  • 28 Şubat 2018
  • 5.361 kez görüntülendi.
Diş Etim Ağrıyor Ne Yapabilirim?

Diş etlerinde meydana gelen sağlık sorunları zaman zaman diş etlerinde ağrıya neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin diş etinin yanı sıra dişlerde de ağrılar meydana gelebilir. Böyle bir ağrı diş etleri sorunları ile alakalı olabileceği gibi farklı sağlık sorunlarına da işaret ediyor olabilir. Böyle bir durumda kişinin yapacağı en doğru iş, kişinin doktora gitmesi olacaktır. Diş ağrısı oldukça ağrılı bir süreç olduğu için dikkatli olunması ve doktordan yardım alınması gerekmektedir.

Diş eti ağrılarının çok uzun sürmesi halinde bu durum ciddi hastalıklara işaret ediyor olabilir. Kişinin bu durumda tedavi için en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi tavsiye edilmektedir.

Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

1-)Yanlış Diş Fırçalama

Diş eti ağrısına neden olan etkenlerden birisi yanlış diş fırçalama teknikleridir. Kişinin yanlış ve çok sert bir biçimde dişini fırçalaması sonucunda diş etleri zarar görebilir. Bu gibi durumlarda tercih edilen diş fırçası da büyük bir önem taşımaktadır. Tercih edilen diş fırçasının tellerinin çok sert olmamasına dikkat edilmelidir.

Kişinin diş fırçalama ile ilgili yaptığı diğer hatalar arasında dişini çok sık fırçalaması, sert diş fırçası kullanmak, diş fırçasını çok sert bir biçimde kullanmak ve diş ipini etine çok sert bir biçimde bastırmak gibi hatalar yer almaktadır. Bu hataların tamamı diş etinde ağrıya neden olabilmektedir.

2-)Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları diş etinde şiddetli ağrılara neden olabilir. Önemli diş eti hastalıkları arasında diş kırıkları, diş çürükleri, sıkışık diş yapısı, damak ya da dilde görülen yaralanmalar yer almaktadır. Bu hastalıkların tamamı hafif ve ya da ağır diş eti ağrılarına neden olabilmektedir. Kişinin ağız temizliğine yeteri kadar önem vermemesi de bu sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

3-)Diş Eti Çekilmesi

Diş eti ağrılarına neden olan diğer bir etken ise diş eti çekilmesidir. Bu duruma neden olan etkenler arasında sık sigara kullanımı, dişleri gıcırdatma, sert bir biçimde diş fırçalama, dudakta ya da dilde piercing ve kimyasal madde içeren diş macunu kullanımı gibi sebepler yer almaktadır.

Diş Eti Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş etinin ağrısının sık görülmesi halinde kişinin uzman bir diş doktoruna görünmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kişinin günde iki kere dişini fırçalaması, ara sıra tuzlu su ile gargara yapması, ağrı kesici ilaç kullanımı yapması ve bol bol C vitamini takviyesi yapması iyi birer doğal yöntem olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ