Diş Etinde Kızarıklık

Diş Etinde Kızarıklık

Diş eti kızarıklığının farklı nedenleri olabilir. Ağız içinde genellikle bölgesel olarak ortaya çıkan kızarıklık sonucunda hassasiyet ve ağrı hissi de meydana gelebilmektedir. Diş etinde küçük bir sebeple hassasiyet ve kızarıklık da oluşabilir, söz gelimi diş arasında kalan bir madde gibi. Ancak uzun süredir devam eden kızarıklık, ağrı ve acıya neden oluyorsa diş doktoruna gidilmesi önerilir.

Diş Eti Kızarıklığı Nedenleri Nelerdir?

  • Çürük Oluşumu: Diş etindeki kızarıklıkların en önemli nedenlerinden biri olan çürüme, önlem alınmazsa ciddi ağrılara ve nihayetinde diş kaybına yol açabilmektedir. Diş yapısı kişiden kişiye farklılık gösterir ve dişin yapısına bağlı olarak çürüme gerçekleşebilir. Kişi dişlerini düzenli olarak fırçalıyor olsa bile, diş yapısının getirisi olarak içten çürüme gibi bir durum da ortaya çıkabilir. Dişin çürümesi ve kendini belli eder bir hale gelmesiyle, çürüğün çevresindeki diş etinde kızarıklıklar ortaya çıkabilir. Gerekli tedavinin geç olmadan uygulanması şarttır.
  • Sigara: Dişlere, diş etlerine ve ağız sağlığına büyük ölçüde zarar veren etmenlerden bir tanesi de sigara kullanımıdır. Doğrudan dişlere olan etkisi zararlı olan sigaranın aşırı kullanımı nedeniyle, olumsuz durumlar ortaya çıkabilir ve diş eti hassasiyeti gündeme gelebilir.
  • Diş Etlerinde Çekilme: Genetik ya da anatomik sebeplerle diş etlerinde çekilme oluşması ciddi bir rahatsızlıktır ve bu rahatsızlık sonucunda diş kaybı kaçınılmazdır. Diş eti çekilmesinin bir sonucu olarak ağrı, kızarıklık ve şişkinlikler meydana gelebilir. Bu nedenle diş eti çekilmesi rahatsızlığının tedavisi olabildiğince erken bir zamanda yapılmalıdır.
  • Enfeksiyonlar: Oldukça hassas olan ağız içi, gün içinde birçok besine temas eder ve bunun yanında çeşitli amaçlarla da kullanılır (Sigara içme, yemek yeme, konuşma vs). Ancak ağız içinde birçok mikroorganizma yer almaktadır ve özellikle besinlerin dış kısımlarının yıkanmaması gibi basit nedenlerle bile ağız içinde enfeksiyon oluşumu söz konusu olabilir.

Diş Eti Kızarıklığında Yapılması Gerekenler

Ortaya çıkış sebebi çok farklı olabilen diş etinde kızarıklık durumunda, diş doktoruna gidilerek şikayet dile getirilmelidir. Yapılacak küçük çaplı bir muayene sonucunda temel neden doktor tarafından anlaşılacaktır. Kızarıklık bir süredir devam ediyor ve acı veriyorsa, doktora en yakın zamanda gidilmesi tavsiye edilir.

Kızarıklığın ortaya çıkış nedenine bağlı olarak, diş eti tedavisine başlanır. Bunun için diş etine sürülen jel ilaçlar sıklıkla hastalara yazılmaktadır. Bireysel olarak ise dişlerin düzenli bir biçimde temizlenmesi, her gün düzenli olarak ağız iç bakımının yapılması, diş etlerinin tuzlu su ile gargara ürünleri ile güçlendirilmesi etkili bir çözüm yolu olacaktır. Mutlaka her 6 ayda bir dişler diş hekimine kontrol ettirilmeli ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ