Diş Etinde Uyuşma

  • 11 Temmuz 2017
  • 5.105 kez görüntülendi.
Diş Etinde Uyuşma

Diş etlerinde oluşan uyuşmanın sebebi kimi zaman psikolojik hastalıklardan ötürü olabileceği gibi kimi zaman da dişlerden, ağız sağlığından ötürü olabilir. Genellikle dişlerinde oluşan çürümelerden ve diş sağlığına kişinin önem vermemesinden ötürü oluşan uyuşmalara daha çok rastlanır. Bunun için çocuk yaşta aileden gelen bir eğitimle dişlerin düzenli olarak ve doğru bir uygulama ile fırçalanması öğretilmelidir.

Dişlerin düzenli fırçalanmaması ve diş sağlığına gerekli önemin verilmemesi de diş eti hastalıklarına sebep olabilir ve diş eti hastalıklarına bağlı olarak diş etinde uyuşma, sızlama, çekilme yapabilir. Bazen oldukça tehlikeli olabilen diş ve diş eti hastalıkları ciddiye alınmalı ve tedavi için mutlaka uzman hekime gidilmelidir. Çocuklarda bu durum genelde diş fırçalarken yanlış fırçalama ya da çok sert uçlu, kalitesiz fırçaların kullanılması kişinin diş etinde hastalıklara, zedelenmelere neden olabilir.

Dişlerde Uyuşma ve Ağrı

Dişlerde uyuşma ve ağrının olması eğer kişi kısa zaman önce bir diş hastalığı ya da çene cerrahisinden kaynaklı bir muayene gördüyse çok normal olarak gözlenir. Bu durum artık tedavinin ardından kısa süreli gözlenecek olan bazı yan etkilerdir. Bu durum geçici olarak gözleniyordur ve tedaviden kaynaklı gözlendiği için doktora normal olup olmadığı sorulmalıdır. Ağrının ve uyuşmanın çok farklı sebepleri de olabilir.

  • Çağımızın hastalığı olan panik atak ve anksiyete bozukluklarının bir göstergesi olan gece diş gıcırdatma çoğu zaman diş etinde uyuşma şikayetinin sebebi olabilir. Üst çene ve alt çenedeki dişlerin birbirine sürtülerek gıcırdatılması ile dişlerin baskısından kaynaklı kişi sabah uyanınca diş etinde ağrı, uyuşma ve sızlama hisseder. Bu gündelik hayatın stresinden kaynaklı olarak gözlenir. Bunun tedavisi için de geceleri takması için kişiye gece plağı hazırlanabilir. Hekim önerisi ve tavsiyesi ile gerçekleştirilir.
  • Çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi durumunda dişlerde ağrı oluşur.
  • Diş fırçalamanın yanlış yapılması ve sert yapılması, sert uçlu diş fırçası kullanımı da diş etinde ağrı ve kanama yapabilir.
  • Diş çürükleri, dişte oluşan iltihaplı bir durum diş etinde hastalığa ve enfeksiyona neden olabilir. Ağız sağlığına değer verilmesi ve düzenli diş fırçalanması gerekir.
  • Dişlerle kabuklu yiyeceklerin kırılarak yenmesi, dişlerin sert cisimlere maruz kalması durumunda dişlere gelen baskı diş etlerinde baskıya sebep olur ve uyuşmalar, ağrılar gözlenebilir.
  • Dişlerin bazen doğal yapısı ile ön üst dişler ve ön alt dişler ısırma hareketi esnasında birbirine çok baskı uygulayabilir. Bu durumda uzman hekim tarafından dişlerin gerekli yerlerden düzeltilmesi gerekli görülebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ