Diş İltihabı ve Emzirme

  • 17 Şubat 2018
  • 9.715 kez görüntülendi.
Diş İltihabı ve Emzirme

Diş iltihabı ve emzirme, emziren annelerin çok merak ettiği konular arasındadır. Bunun sebebi ise annenin vücudunda olup bitenlerin anne sütü vasıtasıyla bebeğe iletiliyor oluşudur. Bu yüzden emziren annelerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Anne, yiyip içtiklerine dikkat etmediği takdirde sütün yapısı bozulmakta ve süt kalitesi düşmektedir. Bu durumda anne sütü bebeğe fayda sağlamadığı gibi bebeğin sağlıklı gelişimini engelleyebilecek durumlar da ortaya çıkabilir.

Emziren anneler hem tükettiği besinlere hem de vücuduna giren diğer maddelere dikkat etmelidir. Özellikle; sigara, alkol, ilaç ve kimyasallardan uzak durmalıdır. Doktorların bu tavsiyesi anneleri korkutmaktadır. Çünkü hamile kadınların ve yeni doğum yapmış annelerin vücutları hassastır ve hastalanmaya meyilli olurlar. Bu dönemlerde en çok gelen şikayet ise diş ağrısıdır.

Hamilelik döneminde kadın vücudunda progesteron ve östrojen seviyeleri artmaktadır. Bu artış sebebiyle dişler üzerinde bakteriyel plak birikimi artmaktadır ve ağız içi hassaslaşmaktadır. Bu sebeplerle diş ağrısı çeken kadınlar hem kendi acıları hem de bebeklerinin sağlığı için endişe duymaktadırlar.

Diş İltihabı Anneden Bebeğe Geçer mi?

Diş iltihabının bebeğe de geçmesi olası bir durumdur. Annede iltihap oluşturan bakteriler annenin kanına da geçebilir. Kana geçen bakteri ise rahatlıkla anne sütüne de bulaşır. Bu durumda emzirme esnasında iltihaba sebep olan bakterilerin bebeğe geçme ihtimali yüksektir ve bebekte sağlık problemlerine neden olur.

Yalnızca diş iltihabı değil, annedeki diğer enfeksiyon rahatsızlıkları da anne sütü yoluyla bebeğe geçebilir. Bu sebepten emziren anneler çok dikkatli olmalıdır. Doktorlar genellikle annenin iltihabı geçene kadar bebeğin emzirilmemesini tavsiye ederler. Bu 3-4 gün veya bir haftalık bir süreç olabilir.

Emziren Annenin Diş İltihabı Nasıl Geçer?

Öncelikle doktora giderek bebeğin ve annenin sağlık geçmişi hakkında bilgi verilmelidir. Doktorunuz bilgilere dayanarak ilaç tavsiye edebilir veya kesinlikle ilaç kullanmamanızı söyleyebilir. İlaç kullanabilirsiniz dese bile her ilacı kullanamayacağınızı bilmeniz gerekir. İlaç kullanamadığınız durumlarda veya ağrının çok güçlü olmadığı durumlarda alternatif yöntemlerle ağrıyı kesebilir veya hafifletebilirsiniz. Ağrı ve iltihap için bazı doğal çözümler şunlardır;

  • Her gece yarım çay kaşığı tuz ve ılık su ile ağızı çalkalamak iltihap için uygulanabilir.
  • Aloe vera jeli veya süt ile pişirilen inciri kullanarak günde birkaç defa dişleri ovalamak iltihap için uygulanabilir
  • Yarım çay kaşığı ve bir bardak su kullanarak gargara hazırlanabilir. Bu gargara ile sabahları ağzınızı çalkalamak iltihap için kullanılabilir.
  • Tuzlu su ile gargara yapmak diş ağrısı için tavsiye edilmektedir.
  • Limon çekirdeği çiğnemek veya karanfil çiğnemek diş ağrısını hafifletmektedir.
  • 1 diş sarımsağı ağızda bekletmek yine diş ağrısı için tavsiye edilmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ