Diş Kökü Erimesi

Diş Kökü Erimesi

Dişler ağız boşluğu içerisinde çene kemiklerinin üzerinde bulunur. Diş kökünün çevresinde çene kemiği, çene kemiği ile diş kökü arasında ise ince bir kas dokusu bulunur. Bu kas dokusu dişlerin üstüne gelen kuvvetin çene kemiğine iletilmesini engeller. Dişlerin hafif şekilde sallanmasına izin verirler.

Diş Kökü Erimesi Nedenleri Nelerdir?

  • Diş çekimini takiben diş çekimin yapıldığı kemikte hızlı bir erime meydana gelebilir. Bu erime ilk başlarda yaklaşık olarak ilk iki ay boyunca yavaş olsa da ilerleyen dönemlerde altı ay ve üstü sürelerde daha hızlı bir şekilde devam eder.
  • Diş kökünde oluşan enfeksiyon kist, tümör benzeri oluşumlar kemiğin bölgesel erimesine neden olabilir. Diş eti hastalığı ve iltihaplanma gibi durumlar diş kökünün erimesinde etkili rol oynar.
  • Diş sıkma, diş gıcırdatılması gibi alışkanlık durumlarında da diş kökünde ve çevresinde erimeler ve lezyonlar meydana gelebilmektedir.
  • Hatalı yapılan dolgu, sabit ve kullanım süresini doldurmuş hareketli protezler diş kökü erimesine neden olurlar.

Diş Kökü Erimesi Belirtileri Nelerdir?

  • Diş tedavisi sonrasında yapılan kanal tedavi sonrası dolgularda belli bir süre sonrasında dolgu yapılan yüzeyin aşınması ve dibe doğru çökme eğiliminde olması ve dişlerde sararma olması diş kökü erimesinin belirtileri arasında sayılabilir.
  • Yirmilik diş diye adlandırılan çene yapısında en arkada ve en son dönemde çıkan dişlerin yan tarafındaki dişlere ve çeneye baskı yapması sonucunda diğer dişlerin köklerinde bu baskılardan kaynaklı olarak erime meydana gelebilir ağrı ve iltihaplanma gibi belirtiler görülebilir.
  • Diş köklerinde sarı şekilde iltihaplanma az miktarda da olsa akıntı şeklinde belirtiler görülebilir.

Diş Kökü Erimesi Tedavisi

  • Diş kökü erimesinin nedenleri arasında yer alan iltihaplanma durumları sonrasında antibiyotik tedavisi ve antiflematuar etkili ilaçlar kullanımı tedavi açısından uygun görülmektedir. İltihabın dağılması ve daha sonrasında uygulanacak tedavi açısından önem arz etmektedir.
  • Diş sıkma gıcırdatma rahatsızlıkların asıl nedeni olabilecek durum psikolojik olarak değerlendirilebilir ve bu yüzden profesyonel bir yardım alınabilir. Özellikle gece uykuda gerçekleşen bu eylemler için ağızlık vb. ürünler ile dişlerin sert şekilde birbiri ile teması ve gıcırdaması biraz olsun azaltılabilir.
  • Diş çekimi sonrasında oluşan boşluk en az iki en fazla altı ay içinde implant tedavisine uygun bir çene kemiği var ise uygulama yapılabilir. Erime bu şekilde durdurulabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ