Diş Köküne Bastırınca Ağrı

Diş Köküne Bastırınca Ağrı

Diş köküne daha doğrusu diş etine doğru bastırınca ağrı şikayeti bir çok kişide görülebilmektedir. Yapısı gereği yumuşak dokudan meydana gelen diş etlerinin bakımı, dişlerin bakımı kadar önemlidir. Diş etine doğru baskı uygulandığında ağrı, acıma hissiyatının altında yatan neden ciddi diş eti rahatsızlıkları olabileceğinden ihmal edilmemeli ve uzman doktora gidilmelidir.

Diş Eti Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri/Yaralanma

Diş etleri yapısı gereği yumuşak ve hassas bölgeler olduklarından, travmaya karşı tepki vermeye müsaittirler. Diş etinin yaralanması, darbe alması gibi sebeplerden bu bölgede ağrı/acıma hissi baş gösterebilir. Ağrının şiddeti diş etindeki hasara bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ağrı ile birlikte şişlik de oluşabilir. Zedelenmenin ilerleyip iltihaplanmaya yol açmaması için uzman doktora danışmakta fayda vardır.

Diş Eti Rahatsızlıkları

Diş etine bastırınca ağrı şikayetinin en bilindik nedenlerinden biri diş eti rahatsızlıklarıdır. Genellikle çevresel faktörlerden ötürü meydana gelmektedir. Özellikle ağız ve diş sağlığına önem vermeyen kişilerde diş eti rahatsızlıklarına sık rastlanmaktadır. Diş eti rahatsızlıklarının bir çok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Daha çok ağız içi temizliğine önem vermeme durumunda görülmektedir.
  • Diş çürükleri
  • Ağız içine doğru alınan darbe veya hasar

Diş Eti Çekilmesi

Genellikle yaşlı kişilerde görülen diş eti çekilmesi kendini, dişlerin uzun görünmesi ve diş kökünde aşırı hassasiyetle belli eder. Çeşitli diş eti rahatsızlıkları veya dişin sert fırçalanması gibi yanlış yapılan diş bakımı neticesinde baş gösterebilmektedir. Diş eti çekilmesini önlemek ve doğru bakım yapmak adına, dişlerin çok sert olmayan fırça ile sakince fırçalanmasında yarar vardır.

Sigara İçmek

Sigaranın ağız içindeki diş ve diş etlerine de pek çok zararı söz konusudur. Sigara içen kişilerde ağız yaralarına, diş eti kanamalarına ve diş etinde ağrı şikayetlerine sık rastlanır. Hem sağlıklı yaşam sürmek hem de olası diş eti ağrılarını önlemek adına, sigarayı bırakmakta fayda vardır.

Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Doğru Fırçalama Tekniği

Yanlış diş fırçası seçimi ve dişlerin çok sert biçimde fırçalanması, diş etinde ağrı sorununu tetikleyicidir. Bu yüzden yumuşak diş fırçası tercih edilmeli ve fırçalama işlemi sakince gerçekleştirilmelidir.

Sigara İçmeyin

Sigaranın zararları saymakla bitmez. Olası diş eti problemlerini ve diğer sağlık sorunlarını önlemek için sigara içmeyin.

Tuzlu Su Gargarası

Tuzlu su hazırlayarak, gargara yapıp ağzınızda iyice çalkalayın. Yapılan gargara ağız içindeki mikroorganizmaların türemesine engel olarak, diş etlerini yumuşatıcıdır. Diş eti ağrısını giderici yöntemler arasındadır.

Bir süredir diş eti bölgesinde ağrı, acıma veya sızlama şikayeti söz konusuysa altında yatan nedenin doğru tetkiki ve nedene yönelik tedavisi için uzman doktora başvurmanız tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ